Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: permis suspendat

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    permis suspendat

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    cristi <>

    buna dimineata.
    Am permisu suspendat pt depasire de viteza si suspendarea incepe din 1 martie. Permisu e suspendat pt 90 de zile. Intrebarea mea este daca dau din nou examenul teoretic si-l iau cu admis mi se scade suspendarea sau se anuleaza complet?astept raspuns. Multumesc !

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Da ai si aceasta posibilitate de reducere a pedepsei dar in nici un caz de anulare a pedepsei, Pasi de urmat pentru redobandirea permisului:
    • Durata suspendarii : 30 , 60 sau 90 de zile. La acestea se adauga dovada de conducere de 15 zile ce va este eliberata pe loc. Pe scurt, daca ati primit suspendare de 30 zile si dovada de conducere de 15 va veti redobandi permisul abia dupa 45 de zile.
    • Intervalul poate fi redus cu 30 zile daca: suspendarea este de 60 sau 90 de zile; nu sunteti incepator (aveti un an vechime); in ultimii 3 ani nu v-a mai fost suspendat; in ultimii 2 ani nu ati avut abateri de circulatie;
    • Se rezolva cu admiterea unui examen ce dureaza 20 de minute, la care trebuie sa aveti minim 13 intrebari corecte din 15. Nesustinerea acestuia prelungeste perioada cu inca 30 de zile, dupa care va puteti ridica permisul fara examen. Acesta se poate sustine saptamanal si este gratuit ( include, totusi, costuri de inchiriere a salii).
    • Pentru sustinerea examenului, trebuie sa va programati numai dupa expirarea dovezii (atentie, nu o pierdeti!) .
    • Dupa admiterea examenului, in cazul in care va incadrati in categoria cu reducerea duratei de 30 de zile, veti avea nevoie de urmatoarele documente: copie dovada conducere, copie carte de identitate, copie proces verbal ( cu valoarea amenzii), copie dovada cu platirea amenzii, cerere tip de reducere a suspendarii.
    • Aceste documente se depun la politia judetului in care ati avut accidentul. Analiza acestor documente dureaza, in functie de noroc, maxim o luna, iar rezultatul se transmite prin calculator in judetul dumneavoastra.
    • In final, la expirarea celor 30 de zile, va ridicati permisul numai cu dovada de conducere si cartea de identitate.
    • Atentie! Daca in urmatoarele 6 luni de la redobandire vi se mai suspenda permisul, vi se vor mai aduaga 30 de zile la suspendare, fara drept de reducere.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Acestea sunt criteriile care trebuie indeplinite:

    Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
    •a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulaţie;

    •a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;

    •nu a mai beneficiat de o astfel de măsura în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare;

    •în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

    Cererea necesara va fi depusa si înregistrată la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, având anexate următoarele documente:
    •o copie a procesului verbal de constatare a contravenţiei;

    •o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;

    •o copie dupa chitanţa de achitare a amenzii;

    •o copie a BI/CI.

    Conducatorii de autovehicul nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
    •perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

    •a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

    •a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;

    •sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 70, Nivel: 1
    Progres nivel: 40%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 30
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    23.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    70
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua
    Pe data de 17 luna aceasta mi a fost retinut permisul pentru depistarea conduceri autoturismului sub influenta bauturilor alcoolice pentru 90 de zile . am fost admis la testul de reexaminare cu 14 puncte . Am depus cererea pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile . Domnul care a inregistrat cererea mi a spus : s ar putea sa mi aprobe doar reducerea la 60 de zile deoarece mi a fost suspendat permisul in 2009, adica aproximativ inainte cu 3 ani si jumatate .
    Mentionez ca anul trecut am primit 6 puncte de penalizare pentru depasirea limitei de viteza in oras
    Intrebarea mea e : daca domnul respectiv are dreptate ?

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Daca au trecut 30 de zile de la inceperea perioadei de suspendare, atunci nu mai au cum sa-ti reduca termenul la 30 de zile si automat intri la 60 de zile. Eu zic sa nu mai bei si apoi sa te urci la volan ca se poate intampla si mai rau, sa lovesti pe cineva cu masina sau persoanele din masina sa sufere vatamari corporale sau chiar deces.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 70, Nivel: 1
    Progres nivel: 40%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 30
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    23.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    70
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    nu au trecut, am scris mai sus : luna aceasta pe 17 adica saptamana trecuta
    daca se poate un raspuns clar la intrebare nu interpretari ale legiii
    multumesc frumos

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Ti se va reduce perioada de suspendare la 30 de zile. Pe viitor sa ai grija adica cam 3 ani, abaterea asta o sa aiba repercusiuni pe viitor la o noua suspendare.

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 70, Nivel: 1
    Progres nivel: 40%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 30
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    23.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    70
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    multumesc frumos pentru raspuns , asa spun si eu bazindu ma pe legislatie

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 35, Nivel: 1
    Progres nivel: 70%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 15
    Activitate globală: 40,0%

    Data înscrierii
    28.02.2013
    Vârstă
    36
    Postări
    3
    Puncte
    35
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    rugaminte

    Foarte greu sa obtii in ziua de azi niste informatii concrete in ceea ce priveste legislatia rutiera. Acum 2 saptamani mi s-a suspendat carnetul de conducere pentru consum de bauturi alcoolice, pentru prima oara cand beau 2 pahare si plec cu masina. Am gresit, imi asum vina. Ce ma intereseaza sa stiu este cum sa procedez, avand in vedere faptul ca am permis englezesc si difera sistemul fata de cel romanesc. Permisul l-am obitnut in romania prima oara si l-am preschimbat in Anglia.

    In seara respectiva cand am fost oprit de catre un agent de politie, dupa ce mi-a fost retinut permisul etc., mi s-a spus ca pot da un examen de 15 intrebari, din care trebuie sa iau 13 intrebari pentru a putea obtine permisul in 30 de zile, sa nu astept toata perioada de 90 de zile si ca pot scrie o declaratie ca nu voi circula pe teritoriul romanesc, ci doar in strainatate, asta pentru a mi se da permisul in mana inapoi.

    Am fost la sediul politiei rutiere, am vrut sa dau acea declaratie pentru a-mi lua permisul si sa ma programez pentru examen, dar mi s-a spus ca asta nu se va aplica in cazul meu pentru ca am permis englezesc si normal trebuie sa dau examen acolo unde s-a emis permisul ultima oara, adica in anglia, ceea ce face lucrurile sa fie imposibile si daca vreau sa dau o declaratie pentru a recupera permisul, va fi pe o durata de 120 de zile fara a avea drept de circulatie pe teritoriul
    romanesc.

    Rugamintea mea este sa stiu ce pot face in cazul asta, cum este mai bine sa actionez in ideea sa-l recuperez mai repede ? pot sa-l anulez sa dau din nou examenul ? daca depun contestatie am inteles ca mi se da dreptul de a conduce, dar nu stiu cat va dura si daca se merita, asta pentru ca am fost informat gresit si ca nu am dreptul sa dau acel examen de 15 intrebari. As fi recunoscator pentru solutia cea mai buna si nu cea de 90-120 de zile, faptul ca depind de carnetul meu de conducere. Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Trebuie sa faci contestatie ca sa obtii permisul inapoi. Da intr-adevar nu ai voie sa dai examen pentru ca permisul tau este strain. Dupa ce vei face contestatie vei putea circula dar in momentul cand se va da solutia te sfatuiesc sa vi sa predai permisul pentru ca atunci cand vei pierde vei aparea in calculator cu permis suspendat si ti se va face dosar penal. Sigur vei sta 90 de zile, iar daca nu-l predai vei sta 120 de zile. Daca va trece aceasta perioada si nu vei fi in Romania e bine ca la intoarcere sa nu conduci si sa-ti clarifici situatia permisului la locul de domiciliu din Romania, ca sa poti circula fara sa ti se faca vre-un dosar penal.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. PERMIS SUSPENDAT
    De ogica ioana în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 03.07.2011, 00:08
  2. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.06.2011, 13:16
  3. permis suspendat
    De catasbv în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 12.06.2010, 02:23
  4. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2010, 14:49
  5. permis suspendat
    De tiboacadaniel în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.03.2010, 11:59

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •