in primul rand o nelamurire: daca mi-am deschis cont aici pe forum dece trebuie sa fiu de acord din nou cu regulamentul din moment ce am fost de acord cand m-am inscris?

deci problema mea este urmatoare: circuland pe nationala spre craiova undeva intr-o comuna din scornicesti un autoturism care cred ca era parcat pe sensul invers in care mergeam eu, fara sa se asigure mi-a intros brusc in fata eu ne mai putand sa-l evit desi am tras dreapta iesind din carosabil.am fost la postul de politie unde cei de la rutiera nu erau nestiind cand se intorc. am incheiat conventia si am plecat neputand sa astept venirea agentului intrucat trebuia sa ajung la timisoara.( era in jur de ora 12.00).
intrebarea: prin semnarea conventiei civile eu am fost de acord ca respectivul cond auto sa nu acorde prioritate si astfel sa scape de rigorile legii? sau acordul meu era strict legat de procedurile de reparatie al autoturismului? politia urmand sa-si exercite obligatia de a sanctiona nerespectarea legislatiei rutiere.multumesc