Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Toma Ovidiu <>

Buna ziua,
Ma numesc Toma Ovidiu, sunt Director Calitate la o companie multinationala din Arad.
Am avut un mic accident cu un tir din Bulgaria si am sunat la 112, mi-a facut legatura cu politia care m-au invitat la sediul Politiei Rutiere Arad. La informatii, dupa ce am declarat scurt ca am avut un accident, m-au trimis la "etajul 2". Acolo vreo 5 birouri. Au trecut 3 politisti pe langa mine intrebandu-ma pe cine caut.La toti le-am spus ca am avut un eveniment, fara a avea timp sa detaliez ce s-a intamplat si au trecut mai departe. Am vazut o usa deschisa pe care scria Accidente Rutiere dar s-a inchis in momentul cand citeam ce scrie pe ea. Am mai asteptat 5 min. sperand ca ma invita cineva inauntru dar am stat degeaba. Am batut si am dechis usa dar cele 3 persoane din interior nu erau disponibile( unul iesea din tura si trebuia sa completeze raportul, celalalt lucra la "altceva" si un al treilea nu era de acolo.
Mi-au spus sa merg in sala mare ca acolo trebuie sa fie cineva. Nu era nimeni acolo si am asteptat cam 15 min. Am coborat jos la informatii unde am spus ca nu am cu cine sa vorbesc la etajul 2 ca din cele 12 persoane care erau acolo fiecare era ocupat cu altceva.
Am primit de la informatii o declaratie pe care am completat-o, o dovada si am plecat fericit spre casa stiind sigur ca TIR-ul bulgaresc nu va fi oprit niciodata (nu s-a oprid nici dupa accident chiar daca a fost constient ca s-a intamplat ceva).
Daca era ceva mai grav, chiar nimanui nu-i pasa? De ce stau birourile ticsite de politisti care nu vor sa faca nimic? Pentru ce cotizam?