Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Paul Sersun-Gurtler <>

As vrea sa va relatez o problema de trafic care mi s-a intamplat saptamana trecuta. Locul intamplarii este giratoriul de pe centura de vest a Ploiestiului, unde se desparte DN1 de autostrada Bucuresti-Ploiesti. Veneam joi seara in jurul orelor 18.00, impreuna cu doi colegi, dintr-o deplasare in interes de serviciu dinspre Brasov spre Bucuresti, si am facut giratoriul cu intentia sa continui drumul spre Bucuresti pe DN1. Am redus viteza cam la 30 Km/ ora, pentru a putea sa ma inscriu in acest giratoriu. Era deja intuneric si o usoara pacla cam de 1 metru inaltime, la nivelul suprafetei soselei. Intre sensul de inscriere de pe centura Ploiestului pe DN1 si sensul de inscriere de pa autostrada pe DN1 este o insula (ca un trotuar) cu bordura, dar nu este de loc semnalizata, bordura nu are o culoare reflectorizanta si nu exista nici un alt semn de ocolire sau de semnalizare a acestei insule. Neobservand aceasta insula la iesirea din giratoriu, din cauza intunericului si a paclei, am intrat in bordura cu rotile din partea dreapta, rezultatul fiind taierea cauciucului fata dreapta si deformarea jantelor rotilor din dreapta (fata si spate), dar fara sa afecteze cauciucul de la roata spate dreapta. Am oprit imediat cat mai pe dreapta benzii de inscriere de pe autostrada pe DN1, pentru a schimba roata defecta cu roata de rezerva. La cativa metri mai in fata am observat alte doua autoturisme si discutand cu ocupantii acestora am consatata ca si dumnealor au avut parte de acelasi eveniment rutier, cu consecinta deteriorarii jentilor si a cauciucurilor fata dreapta, acestia schimbandu-si in acel moment rotile defecte cu cele de rezerva. Am ajuns apoi cu bine acasa, fara alte incidente, a doua zi am rezolvat problema jentilor si a inlocuirii cauciucului defect la un service specializat. Am mai discutat acest inmcident si cu alti colegi si prieteni si am aflat ca aceeasi problema au patit si alti conducatori auto, exact in acelasi loc. As dori sa va sugerez ca sa semnalizati celor care au in administratie acest sector de drum sa ia masurile necesare de a semnaliza corespunzator aceasta insula nesemnalizata, poate si de a introduce un sistem de iluminare a zonei, astfel incat pe perioada noptii si a unor conditii meteo care reduc vizibilitatea sa nu mai se intample astfel de incidente care duc la pagube materiale iar in anumite conditii chiar la accidente rutiere. Va multumesc!