Defapt nu eu, dar am inteles de la unele persoane care au asa ceva ca nu se afla in evidenta nimanui si asa pot benefica de o serie de "avantaje" ca:
- nu au nici o frica de radarele fixe ( doar nu-i trimite amenda in Bulgaria )
- daca il surprinde radarul mobil dar nu-l poate opri nu are unde sa-i trimita amenda
- daca e stationat neregulamentar nu poate fi amendat decat daca i se blocheaza roata sau i se ridica masina,
- multe alte "avantaje"
Oare exista o asemenea scapare in legislatie? Normal ar fi ca acestia sa fie obligati sa-si declare autoturismul fie la Postul de Politie din localitatea de domiciliu, fie la Politia Rutiera a judetului de domiciliu unde sa se tina o evidenta informatizata. Scriu despre acest lucru intrucat am observat ca in special autoturismele cu numar bulgaresc de tip BH 1111 BA conduc foarte riscant ( deseori sunt depasit in localitate - in general eu conduc in localitate cu 55 - 58 km/h, deseori sunt depasit pe linie continua, in alte locuri in care depasirea este interzisa, alte abateri de la regulile de circulatie care ii pun in pericol pe ceilalti participanti la trafic )
Cu respect Mario1