Bună ziua!

Acum...nici nu mai știu câtă vreme, trimiteam pe adresa de contact a Poliției Rutiere o solicitare scrisă. De altfel, în urma acestui fapt, adresa mea de e-mail a ajuns în baza dvs. de date, am primit pe e-mail înștiințare cu privire la apariția forumului și...iată-mă aici! Răspuns la solicitarea mea, însă, nu am primit.

Problemele semnalate de mine sunt legate de modul în care circulă și parchează tot mai multe persoane, în Pucioasa. Multe dintre persoanele cu pricina sunt rude (fii, nepoți etc) ale unor persoane importante din oraș- fie oameni cu bani, care formează așa-zisa ”mafie locală”, fie chiar fii de polițiști. Circulă cu mare viteză, fac manevre ciudate și periculoase, sunt aproape la un pas de a lovi persoane pe trecerea de pietoni (sub ochii mei era să se petreacă un frumos accident, provocat de un tânăr căruia, dacă eram polițist, nu i-aș fi dat vreodată dreptul de a poseda permis de conducere, din pricina modului oribil în care șofează), iar parcarea...vai și-amar, dacă ești pieton și vrei să circuli pe trotuar sau dacă ești șofer și vrei să ai parte de o porțiune suficient de lată de șosea, pt a trece cu mașina. Dincolo de aceste aspecte, mai e și cel legat de zgomot: cel produs de motoarele ambalate, de tobele de eșapament distruse cu sau fără voie, de claxoanele cu care tinerii se salută excesiv.

Într-o zi s-a întâmplat să nu am loc să circul pe trotuar, din pricina unei mașini parcate în așa fel încât între portiera sa din stânga și gard rămăseseră circa 20 cm. Am sunat la sediul poliției din oraș. Mi s-a comunicat că, pentru probleme privind parcarea pe trotuar, trebuie să mă adresez celor de la Poliția Locală, această problemă nefiind de competența Poliției Rutiere. Puțin problematic, mă gândesc, ar fi să decid unde trebuie să mă adresez, atunci când văd mașini parcate jumătate pe trotuar, jumătate pe carosabil. Lăsând gluma deoparte, dincolo de problemele pe care vi le-am adus la cunoștință mai sus, trist este faptul că nu se vede vreo implicare a poliției-oricare ar fi ea, că am ajuns să ne încurcăm de tot în cele 100 000 de rămurele- în rezolvarea problemelor. Și mai trist este faptul că aceia care sunt autorii necazurilor de mai sus sunt implicați și în multe altele, care nu țin sigur de competența Poliției Rutiere, însă...e un întreg lanț, care tinde să devină cerc (foarte vicios), dacă nimeni nu are curajul să-l rupă. Cetățenii care vor să trăiască din munca lor, să se odihnească, să meargă liniștiți etc sunt din ce în ce mai mult victime ale unor indivizi care au ajuns la concluzia (sau...au fost încurajați să ajungă la această concluzie) că faptul că au bani le conferă putere deplină asupra celor din jur.