Buna seara si bine v-am gasit ( fiind nou pe acest forum ), multumesc pentru initiativa.

Va scriu in acest moment fiind intr-o situatie ingrata pentru mine, anume, in seara zile de 12.03.2015 , am fost sanctionat cu 4 puncte amenta 4 x 97.5 = 390 ron, complementar retinerea permisului auto pentru 30 de zile, pe motiv de neacordare prioritate pieton. In fapt, situatia este diferita, anume, in momentul in care ma deplasam pe strada respectiva, observasem deja MCV-ul Politiei parcat pe banda 1 in sens opus de mers, la aproximativ 100m de trecerea de pietoni cu pricina, in dreptul ei m-am asigurat ca nu este angajat in traversare nici un pieton, avand maxim 20-30km/h, in momentul in care eram la cu mai mult de jumate de masina pe trecerea de pietoni, un pieton a traversat, in fuga, prin spatele masinii , observandu-l doar in oglinda retrovizoare a masinii, continuand deplasarea am fost oprit de echipajul de politie, mi-au fost solicitate documentele si am fost informat ca voi fi sanctionat cu retinerea permisului de conducere pentru 30 de zile pe motiv de neacordare prioritate catre pietoni. Nu am dorit sa ma contrazic in nici un fel cu agentul constatator, insa, am mentionat faptul ca nu sunt de acord cu cele constatate, intrucat in momenul angajarii mele in traversare, nu era nici un pieton pe partea carosabila sau in dreptul acesteia/trotuar.
Acum problema vine in felul urmator, astazi am fost la directia taxe si impozite in ideea de-a plati amenta la jumatate, mi-a fost refuzat dreptul de a o achita la jumatate pe motiv ca nu este trecuta posibilitatea platii ei la jumatate in 48 de ore in procesul verbal si ca pentru o plati trebuie sa il caut pe agentul constatator sa mentioneze pe procesul verbal posibilitatea platii ei in termen de 48 de ore, caz contrat voi fi obligat sa platesc amenta la intreaga suma.

Concret, eu oricum doream contest in instanta pe motivul mentionat in procesul verbal, anume ca in momentul patrunderii masinii pe trecerea de pietoni, nu se angajase in traversarea ei nici un pieton, pietonul traversand in fuga prin spatele masinii cand eu deja iesisem de pe trecere, Acum, in conditiile in care in procesul verbal nu este mentionat faptul ca am dreptul sa platesc amenda la jumatate in 48 de ore, este motiv de NULITATE ABSOLUTA ? Orice sfat mi-ar fi de un real folos , fiind pentru prima data intr-o astfel de situatie. Va multumesc anticipat si astept cu interes raspuns.