Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: nelamurire

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    nelamurire

    Următorul mesaj v-a fost trimis prin formularul Contactează-ne al PolitiaRutiera.ro Forum de către ionutz ( ).

    ------------------------------
    --

    Salut,cum am specificat mai sus,am o nelamurire si anume caz concret ieri dimineata 25 01 2013 in jurul orei7,30 pe dn 17 exacat la intrarea in e85 in zona comunei balcauti un echipaj de la politia rutiera suceava format din 2 agenti efectuau control in trafic in urmatorul mod:opreau o masina,o controlau dupa care o opreau pe urmatoarea care venea indiferent de sens.In felul acesta a fost oprit si cumnatul meu,masina controlata pleaca -este oprit el-i se cer documentele fara a se i se aduce la cunostinta de ce este oprit la control dupa care i se verifica toata masina inclusiv porbagajul si este pus sa ridice capota(i se cauta nod in papura si i se gaseste)....in acest timp al 2-lea agent mai opreste o masina in spatele lui,iar primul agent terminand cu cumnatul meu trece axul soselei si mai opreste o masina care venea din sens invers.....in total 2 agenti 2masini oprite simultan fara respiro.MENTIONEZ ca nu urmareau derularea traficului, ci opreau masinile la rand-terminau cu una si o opreau pe prima care se apropia de ei,fiecare agent o masina.In felul acesta se efectueaza de multe ori controalele in zona noastra iar acest lucru nu mi se pare in regula.Intrebarea mea -- daca este normal sa vina cu pasatul de unde vin sa control in trafic in acest mod(un fel de punct fix la prima ora) timp de cca 30 minute dupa care pleaca?Va multumesc...

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Da este normal. Acest mod de control se face in toate tarile europene. Motiv exista intotdeauna, lipsa documente, lipsa dotari.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    mi se pare super ok si in Bucuresti se procedeaza la fel ,politia o numesc verificare de rutina ,daca esti in regula nu ai de ce sa ati faci probleme nu se cauta nod in papura sunt chiar binevenite aceste controale (ex. masini fara ITP,asigurare saau mai rau sofer fara permis = pericol pentru toti participanti la trafic)

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 87, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    30.01.2013
    Postări
    7
    Puncte
    87
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    De altfel este posibil ca polițiștii să fi urmărit o persoană sau un colet suspect, în toate cazurile au voie să facă astfel de verificări și dacă nu a-ți omis alte detalii atunci nu mi se pare nimic anormal.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Vârstă
    67
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Toate actiunile sau interventiile, opririle in trafic sunt bine reglementate de lege. Este necesar sa ti se spuna de ce ai fost oprit. Politetea de ambele parti inlatura orice conflict inutil.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Da de exemplu, poate sa te opreasca sa-ti verifice documentele, e un motiv.
    Art.179
    .....
    (2) Politistul rutier sau politistul de frontiera aflat in punctul de trecere a frontierei de stat care actioneaza in cadrul echipajului mixt are, ca principale atributii:
    a) sa opreasca vehiculele pentru control si sa verifice documentele pe care conducatorii acestora trebuie sa le aiba asupra lor;

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 53, Nivel: 1
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 47
    Activitate globală: 42,0%

    Data înscrierii
    03.07.2013
    Locație
    SUCEAVA
    Vârstă
    40
    Postări
    4
    Puncte
    53
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/8
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Exclamation

    Citat Postat în original de rusy Vezi post
    Da de exemplu, poate sa te opreasca sa-ti verifice documentele, e un motiv.
    Art.179
    .....
    (2) Politistul rutier sau politistul de frontiera aflat in punctul de trecere a frontierei de stat care actioneaza in cadrul echipajului mixt are, ca principale atributii:
    a) sa opreasca vehiculele pentru control si sa verifice documentele pe care conducatorii acestora trebuie sa le aiba asupra lor;
    Din ce vad eu Domnul plutoner adjutant Rusy ori nu stie sa citeasca o lege, ori nu o intelege, ori o interpreteaza. Raspunsul care il cauti este urmatorul din OUG 195/2002 cu modificarile facute ulterior:

    "Art. 182.
    – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţa circulaţiei."

    Partea ce nu este cu BOLD este actiune urmatoare a opririi vehiculelor pe motivele mentionate. Dl. Rusy, legea nu se interpreteaza, ce ai zis dumneata se refera strict la PUNCTELE DE TRECERE A FRONTIEREI.
    Nu imiu place ca informati gresit lumea.
    Respect.

    - - - Actualizat - - -

    Citat Postat în original de politiarutiera2 Vezi post
    Următorul mesaj v-a fost trimis prin formularul Contactează-ne al PolitiaRutiera.ro Forum de către ionutz ( ).

    ------------------------------
    --

    Salut,cum am specificat mai sus,am o nelamurire si anume caz concret ieri dimineata 25 01 2013 in jurul orei7,30 pe dn 17 exacat la intrarea in e85 in zona comunei balcauti un echipaj de la politia rutiera suceava format din 2 agenti efectuau control in trafic in urmatorul mod:opreau o masina,o controlau dupa care o opreau pe urmatoarea care venea indiferent de sens.In felul acesta a fost oprit si cumnatul meu,masina controlata pleaca -este oprit el-i se cer documentele fara a se i se aduce la cunostinta de ce este oprit la control dupa care i se verifica toata masina inclusiv porbagajul si este pus sa ridice capota(i se cauta nod in papura si i se gaseste)....in acest timp al 2-lea agent mai opreste o masina in spatele lui,iar primul agent terminand cu cumnatul meu trece axul soselei si mai opreste o masina care venea din sens invers.....in total 2 agenti 2masini oprite simultan fara respiro.MENTIONEZ ca nu urmareau derularea traficului, ci opreau masinile la rand-terminau cu una si o opreau pe prima care se apropia de ei,fiecare agent o masina.In felul acesta se efectueaza de multe ori controalele in zona noastra iar acest lucru nu mi se pare in regula.Intrebarea mea -- daca este normal sa vina cu pasatul de unde vin sa control in trafic in acest mod(un fel de punct fix la prima ora) timp de cca 30 minute dupa care pleaca?Va multumesc...

    Aceea zona este foarte importanta pentru ei deoarece se cotizeaza bine acolo. Daca au ordin de servici te pot opri in acea zona, daca nu e doar pentru "atentii".

    -1 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Asa vrei tu sa interpretezi, legea scrie clar ca politistii ruteiri, au voie sa opreasca pentru verificarea documentelor. Primele cuvinte din text ai uitat sa le citesti.
    Nu interpreta cu vrei, scrie Politistii rutieri sau ........ nu scrie ca se refera strict la punctele de trecere a frontierei, asa vrei tu sa crezi si sa informezi gresit si nu mai zi respect daca vrei sa dezinfoirmezi.
    Domnul soldat neinstruit ovpas, cred ca te-ai uitat prea mult la OTV. Bine ca l-au inchis.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de rusy; 04.07.2013 la 16:10.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. nelamurire
    De ionutz în forumul ALTE TEME DESPRE POLITIA RUTIERA
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 29.01.2013, 11:29
  2. nelamurire
    De Admin în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.04.2012, 13:20
  3. Nelamurire
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 19.05.2010, 17:10

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •