Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Liviu Diaconu <>

Buna ziua,
Numele meu este Liviu Diaconu si va aduc la cunostinta una din precizarile "Codului rutier"-recte Ordonanta de urgenta 195/2002:
Art. 102..[...]

28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate


De aici rezulta ca un autoturism este periculos daca nu este dotat cu anvelope de iarna pe TOATE axele/rotile - lucru care e perfect corect si cu care-s de acord, in schimb un autobuz sau un "TIR", autobuz, tractor cu remorca, camion cu remorca, etc, devine nepericolus daca are anvelope de iarna pe axele tractoare. Adica puntea directoare care poate derapa usor la o manevra nu neaparat brusca dar cu anvelope de vara, este total nepericuloasa? Sau o remorca dotata cu anvelope de vara nu derapeaza mai usor la un "tangaj"/balans?


Eu cred ca e ori o scapare ori o periclitare a TUTUROR participantilor la trafic pe seama "spusei" "saracii transportatori, n-au bani de anvelope de iarna pe toate axele"...

Retineti, nu sustin ca si autoturismele sa aiba anvelope de iarna obligatoriu numai pe axa tractoare ci ca TOATE autovehiculele sa aiba TOATE anvelopele de iarna in cazul corespunzator.

Apoi,
ART. 9
(1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, mopedele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

Este forma veche a articolului..

(1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii

Asta este forma noua, din care reiese ca mopedele nu mai au nevoie de omologare.

In conditiile in care mopedele provoaca destule accidente, se instraineaza pe mica intelegere fara a mai avea stare tehnica corespunzatoare si fara a mai avea inregistrarea facuta pe noul proprietar, etc, acum sint excluse de la obligativitatea obtinerii cartii de identitate?

In plus, ele fiind inregistrate de autoritatile locale, nu sint considerate mijloace de transport locale? Ca atare, nefiind stipulat niciunde in "195/2002" ca nu au drept sa circule decit pe raza localitatii, ele pot fi vazute pe te miri unde.
Mi se pare aiurea. Ca atare, daca se poate, v-as ruga ca intr-o viitoare revizuire, acestora sa li se permita accesul NUMAI pe raza localitatii de inregistrare.

Acum, mentionez ca inca sint in studiul modificarilor aparute, ca atare n-am parcurs toate modificarile. Acele ATV-uri, care numai de strada nu sint ci, conform acronimului ATV sint destinate "off-roadului" mai mult, vor fi excluse de pe drumurile publice? si, mai ales vor fi obligate la inmatriculare? Macar inmatriculare cu obligatia de a circula pe drumuri "off road", pina acolo, cine doreste sta, sa le transporte pe platforme.

O alta neplacere produsa este ca desi se spune ca "autovehiculele cu tractiune animala nu au drept de circulatie pe drumuri nationale..." ele circula in continuare iar, cu parere de rau, colegii dvs, agentii de circulatie intorc capul cind ii vad, motivind "ei pe unde sa mearga"...nici nu au asigurare obligatorie.
Daca tot circula pe drumuri publice, indiferent de calitatea lor, stiindu-se ca circula beti, nu au atestat de conducere, la un eventual accident te judeci cu anii cu ei fara rezultat, "saracii, nu au bani, din ce sa plateasca?"..
Asa cum orice participant la trafic plateste asigurare, la fel si ei sa fie obligati la asa plata, in plus, agentii sa fie instruiti in a nu le mai ignora prezenta pe DN, DN(E), etc
Va dau ca exemplu drumul european intre Rm.Vilcea-Sibiu, unde, cel putin in zona Boita, circula fara nici o retinere.

Iarasi o problema deranjanta este circulatia pe timp senin cu lampile de ceata frontale aprinse. Uneori impreuna cu lumina de intilnire, alteori numai cu cele de ceata.
In primul caz, deranjeaza si orbesc, oricit de bine ar fi reglate, in al doilea, nu sint bine remarcati in trafic. Aceeasi lipsa de reactie din partea colegilor dvs. am sesizat si aici.

Va multumesc pentru intelegere.

Liviu Diaconu