Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Cazier

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Cazier

    Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
    sebastian pacurar

    Buna ziua.

    zilele trecute mi-am obtinut de la Biroul Politiei Rutiere Mures cazierul auto, cazier in care imi apar cateva contraventii din 2007, respectiv una din anul 2010. Intrucat au trecut trei ani de la savarsirea contraventiilor, va rog sa-mi comunicati care este calea legala prin care contraventiile din anul 2007 pot fi sterse din respectivul cazier, sau macar cadrul legal in baza caruia este mentinut si eliberat acest cazier pentru a cauta eu insumi.
    Mentionez ca am nevoie de cazierul auto pentru dosarul de angajare din Marea Britanie, Consiliul Local al orasului Portsmouth refuzand sa-mi elibereze dreptul de munca chiar daca respectivele contraventii s-au prescris.
    Multumesc.

    Mentionez ca agentul de politie care mi-a eliberat cazierul nu a reusit sa-mi lamureasca problema, aceasta intrebare trimitand-o si pe adresa de mail a Directiei Rutiere. Inca fara raspuns.

    Cu respect,
    Sebastian Pacurar

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Cazier

    Stimate domn.
    Am deosebita onoare s? v? prezint un studiu pe care l-am efectuat, pe marginea problemei ridicat? de dvs, f?r? ca acesta s? reprezinte un punct de vedere oficial. Acesta este ?i motivul pentru care nu a?i primit, înc?, un r?spuns de la Direc?ia Rutier? din I.G.P.R.
    CAZIER AUTO - studiu
    Potrivit art.28 din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, “Eviden?a permiselor de conducere re?inute ?i a sanc?iunilor aplicate conduc?torilor de autovehicule sau tramvaie se ?ine de c?tre poli?ia rutier?, în condi?ii stabilite prin ordin al ministrului internelor ?i reformei administrative.”
    Pân? în prezent, nu a fost elaborat un asemenea ordin sau un alt act normativ (care s? defineasc? natura juridic? a cazierului auto, condi?ii de eliberare, con?inutul unui asemenea document, termenul de radiere a faptelor înscrise în eviden?ele poli?iei rutiere, etc.), în prezent aceast? no?iune fiind o echivalare neoficial?, dup? modelul cazierului judiciar, izvorât? din cerin?a impus? de anumite acte normative, ca, pentru accederea la anumite profesii, solicitan?ii s? fac? dovada c? nu au comis, într-un anumit interval de timp, anumite contraven?ii.
    Astfel, în Ordinul ministrului transporturilor ?i infrastructurii nr. 1019/2.X.2009, (emis în alicarea Legii nr. 218/2008), Anexa nr. 1 (Metodologia privind atestarea instructorilor de preg?tire practic? ?i a profesorilor de legisla?ie rutier?), art.5. (1), persoana care solicit? eliberarea atestatului de instructor auto trebuie s? îndeplineasc? ?i urm?toarele condi?ii:
    - c) s? nu fi avut suspendat? exercitarea dreptului de a conduce în ultimele 6 luni sau mai mult de dou? ori de la data ob?inerii permisului de conducere pentru consum de alcool;
    - d) s? nu fi avut anulat permisul de conducere în ultimii 10 ani;
    În art. 27.-(3) din Legea nr. 38 din 20 ianuarie 2003 privind transportul în regim de taxi ?i în regim de închiriere (actualizat? pân? la data de 30 martie 2008), se prevede faptul c? “(3) Pentru a putea urma cursurile de preg?tire profesional?, conduc?torii auto solicitan?i vor prezenta urm?toarele documente:
    - g) adeverin?a eliberat? de serviciul poli?iei rutiere, din care s? rezulte c? în ultimul an nu au avut suspendat dreptul de a conduce un autovehicul pentru conducerea autovehiculului sub influen?a alcoolului sau a substan?elor stupefiante ori nu au fost implica?i în accidente rutiere soldate cu victime, din culpa lor."

    Totodat?, în art. 208 din HG nr. 1391/2006, actualizat? (Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002), se arat? faptul c? “Titularul permisului de conducere, la cerere, are dreptul s? ob?in?, personal, la sediul poli?iei rutiere din jude?ul care îl are în eviden??, informa?ii cu privire num?rul de puncte de penalizare ce i-au fost aplicate.”

    Comparativ cu legea cazierului judiciar aplicabil faptelor penale (Legea nr. 290/2004 republicat? în 2009), art. 15. — (1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au f?cut not?ri provizorii se scot din eviden?? dac? se afl? în una dintre urm?toarele situa?ii:
    - b) a intervenit reabilitarea judec?toreasca sau de drept;
    - d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeaps? privativ? de libertate de cel mult 3 ani ?i au trecut 20 de ani de la data r?mânerii definitive a condamn?rii;
    Având în vedere c? potrivit Codului penal român unde este explicat? no?iunea de reabilitare de drept, aceasta intervine în cazul condamn?rii la amend? sub forma zilelor-amend?, dac? în decurs de 3 ani condamnatul nu a s?vâr?it nicio alt? infrac?iune, se poate judeca, prin echivalare, c? în domeniul dreptului contraven?ional, cazierul ar trebui s? se limiteze la faptele s?vâr?ite, cel mult în ultimii 3 ani de la momentul solicit?rii a?a-zisului cazier auto, termen inexistent în legisla?ia rutier? român?.

    Aceasta nu ?ine în loc angajatorul sau societatea de asigur?ri ori alte institu?ii, s? solicite o adeverin?? de la autoritatea competent? în domeniul eviden?ei abaterilor comise pe linie rutier?, în scopul evalu?rii comportamentului celui care apeleaz? la ocuparea unui post sau se prezint? la un examen/concurs/interviu pentru a fi angajat sau preg?tit pentru a îndeplini o responsabilitate în domeniul rutier.
    În asemenea cazuri, sarcina selec?iei ?i asumarea riscului promov?rii unei persoane care figureaz? înscris? în eviden?ele rutiere cu diferite abateri, revine celui care organizeaz? activitatea de management-resurse umane.
    Prin urmare, fiind un vid de reglementare în acest domeniu, nimeni nu î?i ia responsabilitatea ?tergerii unor asemenea men?iuni sau a înscrierii doar a celor recente, acesta fiind ?i motivul pentru care nimeni nu a avut cum s? v? l?mureasc?.
    Dac? primi?i un punct de vedere documentat, pe aceast? tem?, de la Direc?ia Rutier? din I.G.P.R. ,v? rog frumos s? mi-l comunica?i pentru a-l include în F.A.Q.
    Mult? baft? în tot ceea ce dori?i s? face?i.
    COMISARUL

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •