Va aduc la cunostinta, lucruri deja cunoscute , si la care zilnic , noi cu totii, participantii la trafic , suntem expusi : sicanele in trafic.

Astazi 05.05.2016, acum mai putin de 15 min, in jurul orei 14:00 ma deplasam din zona Podu Ros catre Nicolina- cug.
Deodata , un autobuz mare, nu as putea sa spun carei unitati de transport apartinea, efectiv a venit brusc de pe banda 3 catre banda 2 unde eu ma aflam . Am evitat cu dificultate un impact, si am reusit sa ma strecor. La scurt timp, soferul autobuzului a venit pe banda 1 si a inceput sa ma claxoneze indelung , facand gesture obscene ; soferul are putin peste 50 de ani si parul alb, un tip masiv .
Nu am dat curs acestor manifestari si am continuat drumul la semafor. La plecarea de pe loc , mi-a taiat calea de pe banda 1 pe banda 2 fiind nevoit sa opresc din nou si sa evit. In tot acest timp am observant ca din pricina franelor, acceleratiilor , etc , oamenii din mijlocul de transport aveau de suferit , nefiind tocmai confortabil pentru ei si apreciez ca viata lor era pusa in pericol ca si a mea de altfel .

Am reusit sa ma pliez in fata lui si buimac, fiind a 2 oara sicanat fara motiv, am franat usor si am privit in retrovizoare si individul de la volan dadea din faruri si imi facea semne sa opresc, eventual , urmand a se coboare din autobuz chiar pe podul din Nicolina si a-mi aplica tot el…o eventuala corectie.
Cu aceasta ocazie am memorat nr de inmatriculare : IS -09 – JNE