Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
GHINTUIALA BOGDAN - ALEXANDRU

Buna ziua,
Ma numesc Ghintuiala Bogdan -Alexandru si va rog sa ma sfatuiti, daca se poate, in legatura cu o amenda de circulatie.
Sambata, 29 martie 2014, ma deplasam pe directia Bacau - Podu Turcului prin Adjudu vechi. Bunica mea era transportata din comuna Rachitoasa, in regim de urgenta, la spitalul din Podu Turcului, prezentand simptome de accident vascular cerebral, dupa prima investigatie medicala. In localitatea Lespezi, DN 11A, am condus auto cu nr. inmatriculare BC - 89 - AKM cu viteza de 92km/h - in localitate, fiind oprit si sanctionat cu amenda de 765lei (382,5lei in 2zile lucratoare)
In procesul verbal de constatare a contraventiei seria CP nr.4667313 Politia Homocea Vrancea; am mentionat ca ma indreptam spre sectia de urgenta a spitalului din Podu Turcului, existand apel prin 112 catre urgente. Mentionez ca am fost luat in deradere de catre agentul constatator, in momentul in care ii explicam necesitatea deplasarii spre sectia de urgente, acesta spunandu-mi sa-mi comand girofar. Cu toate ca nu s-a prezentat, am semnat procesul verbal in speranta de a mai castiga timp, evitand discutiile in contradictoriu. Am achitat amenda cu chitanta seria BC CLP nr. 012038 la casieria Primariei Prajesti, judetul Bacau la data de 01.04.2014.
RUGAMINTEA mea este :
- ma puteti consilia daca se poate schimba decizia agentului constator din amenda in avertisment dupa ce am platit-o, fara o contestatie la Judecatoria Adjud, jud. Vrancea?
Mentionez ca am primit o adeverinta de la Sectia Urgente a spitalului din Podu Turcului, care sa ateste ca m-am deplasat intr-acolo si bunica mea (GHINTUIALA MARIANA) a fost transportata in regim de urgenta.
In speranta unui raspuns prompt, va multumesc!
Cu stima,
Ghintuiala Bogdan - Alexandru