Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Situatie fara iesire?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.105, Nivel: 29
    Progres nivel: 5%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.105
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Situatie fara iesire?

    In urma cu aprox doua luni am vandut o masina. Noul proprietar m-a rugat sa aman perfectarea actelor inca doua saptamani, cand am incheiat un contract de vanzare. Cartea de identitate si talonul (necompletat la rubrica de instrainare de pe verso) au ramas la noul proprietar. Acum, dupa mai mult de doua luni, Aflu ca proprietarul nu mai are de gand sa inscrie masina, ci vrea sa o vanda si imi promite ca va veni cu noul cumparator la mine ptr. acte...si pana atunci eventualele amenzi sau taxe le suporta el . dar eu nu mai am incredere dupa ce m-a mintit de mai multe ori.Acum el evita semnarea talonului pe verso. Ce se poate face ca sa scap de grija unei masini vandute? Daca as declara actele masinii si numerele pierdute ptr. a putea radia apoi masina ar putea sa dovedeasca cu contractul ca e proprietar? E o solutie? Eu am pierdut intre timp contractul cu el si nu am vreuna alt act al lui.
    Multumesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Situatie fara iesire?

    În cazul în care cump?r?torul refuz? s? transcrie dreptul de proprietate, este necesar s? v? adresa?i instan?ei de judecat? competente.
    Trebuie s? men?ionez c? a?i comis mai multe impruden?e, inclusiv a?a-zisa pierdere a contractului de vânzare-cump?rare, ceea ce va îngreuna în justi?ie probarea vânz?rii autoturismului c?tre persoana care refuz? transcrierea dreptului de proprietate. La fel, neglijen?a de a nu face men?iunea de vândut c?tre.... pe certificatul de înmatriculare, va determina instan?a s? considere faptul c? a fost o vânzare deghizat?, poate chiar un împrumut sau garantarea unui împrumut.
    Cel mai u?or ar fi ca, prin în?elegere cu cump?r?torul, s? perfecta?i actele ?i s? radia?i autovehiculul.
    Dac? acesta nu este cooperant, singura cale de rezolvare este introducerea unei ac?iuni în constatare la instan?a de judecat?, unde trebuie s? face?i proba vânz?rii autovehiculului, cu înscrisuri, martori oculari, etc.
    Nu este legal s? declara?i pierdute actele autovehiculului, în împrejur?rile relatate de dvs, pentru c? a?i comite infrac?iunea de fals în declara?ii. Actele nu sunt pierdute, ele au fost înmânate de dvs, de bun?voie, noului proprietar.
    Dac? prin hot?r?rea judec?toreasc? se constat? transferul de proprietate ?i se dispune radierea, se vor depune la autoritatea competent? urm?toarele documente:
    1. cerere;
    2. fi?a de înmatriculare cu viza circumscrip?iei financiare;
    3. hot?r?rea judec?toreasc? r?mas? definitiv? care atest? c? vehiculul a fost înstr?inat;
    4. trei exemplate completate ale certificatului de radiere;
    5. actul de identitate în original ?i copie.

    În baza documentelor depuse la ghi?eu vi se elibereaz? un certificat de radiere cu care se radiaz? autoturismul din eviden?ele fiscale.
    Mult succes.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.105, Nivel: 29
    Progres nivel: 5%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.105
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Situatie fara iesire?

    Mul?umesc pentru r?spuns!
    Dac? între timp gasesc contractul de vanzare si noul proprietar accepta sa completez talonul pe verso, dar î?i mentine optiunea de a nu înmatricula masina pe numele lui , ca pot face? Singura obtiune legala e tot instan?a?
    Pana la hotarârea instantei , daca masina e vanduta sau apar amenzi de plata mai pot face ceva?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Situatie fara iesire?

    Codul rutier nu con?ine prevederi referitoare la obliga?ii sau interdic?ii privind vânzarea vehiculelor.
    Aceast? opera?iune se circumscrie dreptului civil.
    În cazul dvs. dac? îl convinge?i pe noul cump?r?tor s? v? prezinte certificatul de înmatriculare, completa?i rubrica "Înstr?inat c?tre....(numele cump?r?torului), data ?i semn?tura," completa?i fi?a de înmatriculare ?i merge?i împreun? cu cump?r?torul la Administra?ia Financiar? care v? are în eviden?? pentru a v? radia pe dvs. ?i a înscrie pe noul proprietar.
    Din acest moment, dvs. nu mai ave?i nicio problem?, sarcina transcrierii dreptului de proprietate la Serviciul public comunitar regim permise de conducere ?i înmatriculare a vehiculelor revenind cump?r?torului.
    În leg?tur? cu amenzile eventuale primite dup? data încheierii actului de vânzare-cump?rare ?i a remiterii efective a autoturismului c?tre noul proprietar, ave?i posibilitatea de a comunica poli?iei rutiere datele de identitate ale persoanei c?reia i-a?i vândut vehiculul.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •