Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Semaforul verde

  1. #1
    Radu
    Guest

    Semaforul verde

    E vorba de o situatie ipotetica, nu stiu daca in practica se intalneste asa ceva, eu nu am intalnit. Vehiculul A are doar verde si vireaza la stanga, vehiculul B are verde intermitent si vireaza la dreapta. Traiectoriile celor doi se intersecteaza. Cine cui acorda prioritate ? Luand legea in mana, cu prevederile ei, cel care vireaza la stanga trebuie sa acorde prioritate celui din dreapta lui.
    Avem articolul 59 din ordonanta:

    Art. 59
    (1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
    (2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
    (3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
    (4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.

    Am subliniat ceea ce am considerat ca e important. Am intrat intr-o polemica cu cineva, acela spunand ca trebuie sa iei in considerare doar articolul 4 cand e vorba de verde intermitent, si sa ignori complet articolul 2.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.119, Nivel: 19
    Progres nivel: 19%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 81
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.07.2011
    Postări
    3
    Puncte
    1.119
    Nivel
    19
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Semaforul verde

    Ai dreptate Radule , trebuie sa acorzi prioritate celui care vine din dreapta , legea trebuie inteleasa in adancime , articolele trebuie judecate in context , ele nu exista singure ci impreuna.
    Fii atent , o intrebare : vii pe Calarasi , o termini si cobori la Unirea.Sunt acolo 3 benzi : una de dreapta si doua de inainte.Presupunand ca esti pe banda din mijloc , cum iti continui mai departe drumul?traseul rosu sau traseul albastru?

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Membri care au citit acest subiect: 0

Nu sunt membri pentru listat momentan.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •