Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.114, Nivel: 29
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 86
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    08.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.114
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

    In data de 10/09/2009 am fost implicat intr-un accident de circulatie "soldat cu vatamare de persoane " (citez din dovada ) .Mi s-a retinut permisul de conducere si am primit o dovada cu drept de circulatie pt 15 zile . La expirarea dovezii Parchetul a fost in greva , asa ca nu am putut sa-mi prelungesc dovada , drept urmare nu am putut conduce de pe data de 26/09/2009 pana pe data de 09/12/2009 cand am reusit sa-mi prelungesc dreptul de circulatie conf OUG 195/2002 . Dovada am putut sa o prelungesc pana in data de 06/03/2010 . Pe data de 03/03/2010 am primit rezolutia de NUP de la Parchet ( data postei 01/03/2010 ) . Intrebarea mea este ce se intampla acum ? Astept acasa sa-mi trimita Politia proces verbal sau o instiintare de suspendare sau trebuie sa merg eu la Politie ? Cam cat ar putea fi suspendarea ?
    Multumiri anticipate pt raspuns

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

    Stimate domn!
    Pentru a primi un r?spuns complet, trebuie s? preciza?i pentru ce fapt? a fost re?inut permisul de conducere, respectiv care a fost cauza accidentului ?i unde s-a produs evenimentul.
    Orientativ, spe?a dumneavoastr? este reglementat? de art. 103.-(1), lit. c) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, astfel "Suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
    c) pentru o perioad? de 90 de zile când fapta conduc?torului de autovehicul sau tramvai a fost urm?rit? ca infrac?iune la regimul circula?iei pe drumurile publice, precum ?i în cazul accidentului de circula?ie din care a rezultat decesul sau v?t?marea corporal? a unei persoane ?i instan?a de judecat? sau procurorul a dispus neînceperea urm?ririi penale, scoaterea de sub urm?rire penal? sau încetarea urm?ririi penale, dac? pentru regula de circula?ie înc?lcat? prezenta ordonan?? de urgen?? prevede suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce.
    (11) În situa?ia prev?zut? la alin.(1) lit.c), suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de c?tre ?eful poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vâr?it? fapta."
    Totodat?, potrivit art. 219.-(2) din HG nr. 1391/2006 actualizat? (Regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002), "Restituirea permisului de conducere se dispune de c?tre ?eful serviciului poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vâr?it? fapta, la cererea titularului, în baza rezolu?iei sau, dup? caz, a ordonan?ei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urm?ririi penale, scoaterea de sub urm?rirea penal? sau încetarea urm?ririi penale, în baza hot?rârii judec?tore?ti r?mase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraven?iei a fost anulat sau ca urmare a încet?rii m?surii de siguran?? prev?zute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modific?rile ?i complet?rile ulterioare;"
    A?adar, restituirea permisului de conducere se face la cerere, nu vi se trimite în mod automat acas? acest document, iar verificarea la cunoa?terea regulilor de circula?ie se dispune în func?ie de regula de circula?ie înc?lcat?.
    Cel mai bine este s? v? prezenta?i la ghi?eul poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vâr?it? fapta, pentru a vi se preciza ce-i de f?cut în cazul dvs. concret, pe baza studierii rezolu?iei parchetului de N.U.P. Este necesar s? ave?i la dvs. ?i actul de identitate, precum ?i dovada de re?inere a permisului de conducere.
    Mult succes!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.114, Nivel: 29
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 86
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    08.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.114
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

    Multumesc de raspuns .

    Retinerea permisului s-a facut in baza art 135H+111/4 ( asta scrie pe dovada ) motivul: accident rutier ,soldat cu vatamare de persoane in curs de cercetare ( citez din dovada ) .
    Dupa ce mi s-a retinut permisul nu am primit nici un proces verbal doar dovada de circulatie . Intrebarea mea era daca nu trebuie sa primesc un proces verbal sau o instiintare de suspendare acasa .

    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

    Nu ve?i primi acas? nicio notificare sau proces verbal.
    Urmeaz? s? v? prezenta?i, dac? ave?i domiciliul în Bucure?ti, la sediul Brig?zii de Poli?ie Rutier? situat în Str. Logof?t Udri?te nr. 9-15, sector 3, tel. 021/323 30 30, ghi?eul nr.4 sau 5, *cl?direa nou?), de luni pân? vineri, între orele 9-14.00, având asupre dvs. urm?toarele documente:
    - dovada înlocuitoare eliberat? de poli?ie;
    - actul dvs. de identitate;
    - rezolu?ia parchetului prin care s-a dispus N.U.P.
    În acest caz, a?a cum v-am relatat anterior, se dispune suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce pe o perioad? de 90 de zile.
    Perioada în care nu a?i avut prelungit? dovada, se ia în calcul, adic? se scade din cele 90 de zile.
    Nu este necesar? prezentarea pentru verificarea la cunoa?terea regulilor de circula?ie, întrucât fapta de neacordare a priorit??ii la pietoni, nu face parte din cele nominalizte în art. 106.- (1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?.
    Cu stim?!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •