Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: fara drept de circulatie!!!!

  1. #1
    Guest

    fara drept de circulatie!!!!

    ma numesc Florin,sunt din galati si in data de 16.05.2009,am fost testat cu dregeer rezultant o alcoolemie mare,conform art.87 alin1.195/2002,greseala mea,nu au fost victime si nici pagube materiale,iar cine m-a testat,drager si m-a dus la spital pentru analize mi-a dat o dovada FARA DREPT DE CIRCULATIE in urma hotarari judecatoresti ramase definitive in data de 21.09.2010,am fost condamnat la o pedeapsa de 8 luni cu suspendare conform art87 alin1,195/2002,privind circulatia pe drumurile publice,modificata cu aplicarea art.74 lit.a si c,CP,in referire la art 76 lit.d,CP,mentionez ca am avut permis de categorie B,C,E:intrebarea mea este
    Cand pot sa imi redobandesc permisul,si ce am de facut?

    multzumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: fara drept de circulatie!!!!

    STIMATE DOMN!
    Conform art. 114.-(1), lit. b) din OUG 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, permisul dv. de conducere a fost anulat.
    Pentru prezentarea la examen în vederea ob?inerii unui nou permis de conducere, art. 116.-(3) din acela?i act normativ arat? faptul c? persoana aflat? într-o astfel de situa?ie trebuie s? fac? dovada c?:
    a) este apt? din punct de vedere medical;
    b) nu a fost condamnat? prin hot?râre judec?toreasc? r?mas? definitiv? pentru una din infrac?iunile prev?zute la art. 24 alin. (6), cu excep?ia cazurilor când a intervenit una dintre situa?iile prev?zute la alin.(1).
    În cazul dv. ave?i dreptul s? fi?i examinat dup? un an de la data r?mânerii definitive a hot?rârii judec?tore?ti prin care s-a dispus suspendarea execut?rii pedepsei, adic? dup? data de 21.09.2011.
    Conform art. 6 din OMAI nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru ob?inerea permisului de conducere, dosarul de examinare trebuie s? con?in? urm?toarele documente: a) cererea-tip, semnat? de candidat, al c?rei model este prev?zut în anexa nr. 1; b) fi?a de ?colarizare pentru conducerea autovehiculelor, emis? de unitatea autorizat?, al c?rei model este prev?zut în anexa nr. 2; c) certificatul de cazier judiciar, în termenul de valabilitate; d) copia actului de identitate valabil; e) chitan?ele de plat? a taxelor aferente ob?inerii permisului de conducere; (72 roni)
    În vederea ob?inerii unui nou permis de conducere pentru acelea?i categorii/subcategorii de?inute anterior, candida?ii afla?i în una dintre situa?iile prev?zute la art. 116 alin. (1) din ordonan?a de urgen?? trebuie s? prezinte pentru programare la examinare documentele prev?zute la alin. (2) lit. a)—e), precum ?i: a) fi?a medical?-tip; b) copia hot?rârii judec?tore?ti de condamnare sau de revocare a pedepsei complementare a interzicerii exercit?rii profesiei sau ocupa?iei de conduc?tor de vehicule, prev?zut? de Codul penal, dup? caz, r?mas? definitiv?.
    Programarea ?i examinarea se realizeaz? de c?tre Institu?ia Prefectului - Serviciul Public Comunitar Regim permise de Conducere ?i Înmatriculare a Vehiculelor de la locul de domiciliu sau de re?edin??.
    DE RE?INUT:
    De?i din studiul ?i interpretarea corect? a prevederilor legale în vigoare la aceast? dat?, nu este obligatoriu s? urma?i cursurile unei ?coli de conduc?tori auto, opinia Direc?iei regim permise de conducere ?i înmatriculare a vehiculelor din MAI este aceea c? persoanele care au permisul anulat, trebuie s? prezinte fi?a de ?colarizare, motiv pentru care v? sugerez s? v? documenta?i precis la SPC Gala?i.
    Mult succes!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 402, Nivel: 8
    Progres nivel: 4%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 48
    Activitate globală: 66,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 3 luni250 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    26.05.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    57
    Postări
    7
    Puncte
    402
    Nivel
    8
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Cetatean roman cu permisul suspendat pe 90 de zile in Romania am plecat in SUA. Aici am obtinut un permis de conducere international. INTREBARE: 1.Cu acest permis international pot sa conduc in SUA pe perioada celor 90 de zile? 2. Daca ma intorc in Romania cu permisul international obtinut in SUA pot conduce pe perioada celor 90 de zile? ..... Multumesc anticipat pt raspunsuri! Cu respect!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Permisul de conducere international se elibereaza in baza celui eliberat de statul roman (in cazul dvs)
    Daca permisul dvs este suspendat cum ati reusit sa solicitati un pemis international...sau nu ati predat permisul de conducere romanesc si sa intelegem ca dreptul dvs de a conduce este suspendat?
    Daca dreptul dvs de a conduce este suspendat in Romania nu aveti dreptul sa conduceti pe teritoriul tarii, iar permisul international nu are nici un efect in Romania atata timp cat aveti permis romanesc.Pe cand in SUA puteti sa conduceti!

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Sergent Major
    Puncte: 1.961, Nivel: 27
    Progres nivel: 61%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 39
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    01.07.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    183
    Puncte
    1.961
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Este destul de ciudat sa poti solicita un permis international in conditiile in care il ai retinut pe cel romanesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Membri care au citit acest subiect: 0

Nu sunt membri pentru listat momentan.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •