Buna ziua
Ma numesc ROMILA LIDIA RENATE, domiciliata in IASI, str. *******************.
Prin prezenta va aduc la cunostinta urmatoarele:
Astazi 20.DEC.2010 ora 07.50 masina cu numarul de inmatriculare B89DXU m-a lovit pe trecerea de pietoni aflata pe str.Primaverii in fata statiei de Salvare. Maroti sunt salariatii de la Salvare care au vazut exact impactul si care erau afara(5-6 salariati) si care au strigat care soferul auto care m-a accidentat.
M-am asigurat(stanga-dreapta) in vederea inceperii traversarii. Totusi de dupa colt de pe Spali Bahlui a venit un BMW negru cu nr. B89DXU, care nu a franat si nici oprit la treerea de pietoni desi m-a vazut ca incepusem sa traversez si ma aporpiam de mijlocul axului drumului. M-0am speriat si-am tipat vazzand ca nu vrea sa opreasca sau sa vireze in alta directie si sa ma scape de accident. Norocul meu a fost ca m-am sprijinit de capota si m-am ridicat in sus, in aer, nu stiu nici acum cum am facut asta. In final am cazut de partea cealalta a masinii, pe axul drumului a trecerii de pietoni, cu picioarele in fata, direct in sezut. Asa am scapat fara a-mi frange picioarele sau alta parte a corpului. Soferul si-a continuat mersul pana dincolo de trecerea de pietoni, a dechis portiera si m-a privit fara a cobora sa vina sa ma ridice. S-a multumit doar sa observe si sa asculte reprosurile mele si-ale personalului de la Salvare. Apoi a plecat. Eu m-am ridicat si-am plecat catre servici, la BMT. Dupa o vreme soferul s-a intors dupa mine. Ma aflam la jumatatea distantei dintre SALVARE si statia ITP. Acolo m-a oprit sa-mi spuna ca nu m-a vazut, ca nu s-a asigurat, ca avea geamurile aburite. I-am fotografiat numarul masinii. Nu s-a opus. I-am spus ca-l voi reclama la dvs.
Va rog sa tineti cont de reclamatia mea, iar pentru sustinerea argumentelor mele aduc drept martori pe toti cei prezenti in aceasta tura de la SALVARE, incat va rog sa mergeti la ei pentru verificare daca este cazul. Va rog sa incepeti derularile procedurii de urmarire si pedepsire a soefrului care m-a accidentat pe trecerea de pietoni.
Cu stima,
Romila Lidia Renate
0741-*********.