Va salut!
In dimineata aceasta am fost detectat cu aparatul radar in dreptul indicatorului de sfarsit de localitate cu viteza de 103km/h (mentionez ca am accelerat spre sfarsitul localitatii intrucat nu mai erau locuinte pe nici una din partile drumului). Am fost amendat cu 540 de lei si mi s-a retinut permisul pentru 90 de zile.
Agentul constatator mi-a spus ca pot cere o reducere a perioadei de suspendare. Intrucat nu ma consider nevinovat dar mi se pare ca s-a aplicat pedeapsa maxima pentru o contraventie la limita (in toata localitatea am circulat cu viteza de 53km/h, verificabil pe inregistrare, intentinez sa platesc amenda si sa intocmesc o astfel de cerere (natura jobului imi cere permis de conducere).
Intrebarea mea este daca exista un formular tip sau intocmesc eu o cerere si unde ma adresez? Domiciliul stabil il am in judetul Buzau, contraventia a fost facuta si penalizata in Jud. Ialomita, iar permisul meu este emis de DRPCIV Bucuresti (intr-o perioada in care aveam viza de flotant). Trebuie sa merg personal sau pot trimite prin posta? Cum pot afla daca a fost acceptata? Dupa expirarea termenului de suspendare de unde imi pot ridica permisul?
Multumesc!