Buna ziua.
In ziua de 18 aprilie am fost urmarit de o masina de politie nemarcata, echipata cu aparat radar. Contraventiile inregistrate au fost 104 km/h in localitate (la iesire), depasire pe linie continua (am calcat linia doar cativa metri la angajarea in depasire, cu vizibilitate buna si am revenit pe linie discontinua) si 124 km/h in zona limitata la 60 km/h in afara localitatii (viteza inregistrata in dreptul semnului, dupa care am franat puternic si am respectat limitarea respectiva). Dupa inca un minut am fost oprit de o alta masina de politie, marcata. Am fost legitimat de catre agentul din masina marcata si mi s-au transmis contraventiile. Dupa cateva minute mi-a fost inmanat primul proces verbal, pentru cele doua depasiri ale limitei de viteza, de catre agentul din masina nemarcata. Nu am avut obiectiuni si l-am semnat. Mentionez ca pe procesul verbal apare doar amenda si nu este bifata retinerea permisului. Apoi am primit al doilea proces verbal, pentru depasire pe linie continua, de la agentul din masina marcata. Acesta mi-a inmanat si o dovada cu drept de circulatie, prin care mi-a retinut dovada emisa de colegul dumnealui, pe care eu nu am primit-o si care a fost emisa chiar daca pe procesul verbal nu este bifata retinerea permisului.
Mi s-au comunicat caile legale de atac impotriva procesului verbal, dar si posibilitatea reducerii suspendarii de la 120 (90 viteza + 30 linie continua) la 30 de zile. Am preferat sa merg pe a doua varianta. Astfel, m-am prezentat la examenul pentru testarea cunostintelor de legislatie rutiera, la care am fost declarat admis. Totusi, la examinarea documentelor mele (la rugamintea mea, nu am depus inca cererea cu documentele anexate), agentii Serviciului Rutier m-au informat ca degeaba am dat testul, pentru ca in astfel de situatii nu se reduce perioada de suspendare, invocand Art 221 (1) d - "în ultimii 2 ani de la data constat?rii contraven?iei pentru care se aplic? sanc?iunea contraven?ional? complementar? nu a mai avut suspendat? exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."
Consider ca aplicarea acestui articol in situatia descrisa de mine ca fiind un abuz, tinta clara a acestui articol este sanctionarea recidivistilor. Dar mie nu mi s-a acordat dreptul sa recidivez; bineinteles ca daca mi-ar fi fost suspendat permisul nu as mai fi comis absolut nici o alta contraventie, cunoscand implicatiile legale ale acestui fapt. Dealtfel, in cele 15 zile in care am mai avut drept de circulatie am respectat absolut toate regulile de circulatie, lucru pe care il voi face bineinteles si dupa recuperarea permisului.

Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
Atata timp cat pe procesul verbal pentru viteza nu este bifata retinerea permisului, il pot ridica dupa cele 30 de zile pentru linie continua (pentru care am dovada si procesul verbal este in regula)?
In caz contrar, pot totusi beneficia de reducerea suspendarii la 30 de zile, considerand ca in momentul savarsirii contraventiilor nu am mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce? Mentionez ca indeplinesc toate celelalte conditii de la art 221, alin 1 si 2.
Va multumesc anticipat.