Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Intersectie in cruce. Cum fac?

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Intersectie in cruce. Cum fac?

    Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
    Augustin Dragoste <>
    Buna seara!
    Am o intrebare legata de stabilirea ordinii de trecere printr-o intersectie in cruce guvernata de semnele de "Drum cu prioritate" pe un colt, celelalte doua colturi avind semnele "Stop" si "Cedeaza trecerea". Coltul cu "Stop" este situat in dreapta celui cu "Cedeaza trecerea".

    Intrebare:
    Dupa ce trec autovehiculele de pe drumul cu prioritate, cine trece mai intii: cel care are "Cedeaza trecerea", sau cel care are "Stop"?

    Sint, din pacate nu numai pe internet, sustinatori, si chiar chestionare pe internet, care sustin ca se aplica prioritatea de dreapta in aceasta situatie, ca si cum semnele ar fi de acelasi rang al prioritatii.
    Parerea mea este ca, daca ar fi asa, nu ar trebui si "Stop" si "Cedeaza trecerea". Ar fi suficient "Stop".
    Eu cind am facut scoala de soferi in 1993, am invatat ca la semnul "Stop" intri sa-ti asiguri vizibilitatea, esti obligat sa opresti si treci ultimul. Doar daca si celalalt are "Stop" atunci se aplica regula prioritatii de dreapta. La fel daca ar avea amindoi la fel "Cedeaza trecerea".
    Deci, eu sint de parere ca trece al doilea cel care are "Cedeaza trecerea" si nu cel din dreapta lui care are "Stop". Dar, poate interpretez eu gresit, sau s-au modificat semnificatiile semnelor.
    Cine are totusi dreptate (inainte de a se produce un accident)? Sinteti cei mai in drept de a raspunde si va rog sa-mi raspundeti.
    De asemenea, va rog, sa se faca precizarile necesare in regulament pentru a fi mai clare asemenea probleme -in cazul in care am dreptate.
    Cu stima si deosebit respect,
    Augustin Dragoste.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    marghiteanul
    Guest

    Re: Intersectie in cruce. Cum fac?

    Stimate Augustin.
    Sper sa nu fii posesor de permis de conducere (in acest moment) pentru ca cei care ,,sustin ca se aplica prioritatea de dreapta in aceasta situatie, ca si cum semnele ar fi de acelasi rang,, AU DREPTATE. Semnele au aceas rang, numai ca la Stop trebuie sa te opresti pe loc,obligatoriu, indiferent daca ai la cine ceda prioritate sau nu, iar la cedeaza nu ai oblicatia de a te si opresti cu masina pe loc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Fruntas
    Puncte: 1.566, Nivel: 23
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    27.12.2010
    Postări
    25
    Puncte
    1.566
    Nivel
    23
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Intersectie in cruce. Cum fac?

    De ce nu-ti cumperi o cartulie de aia pe care scrie "Decret" ? O tii in masina si mai citesti , din cind in cind.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •