PE 25/08/2010 am fost oprit de politie, am suflat in fiola (bausem 1/2 bere) si mi-a iesit 0.11. Pe procesul verbal domnu militian mi-a trecut la:fapta savarsita art 102/3/a si la sanctiune art 103/a.
in legislatie la art 102/3/a scrie(Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;
2. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare ori daca placutele cu numarul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt fixate în locurile special destinate;
3. conducerea unui vehicul cu tractiune animala neînregistrat;) EU ERAM CU MASINA!!!!!!
La art 103/a scrie(Art.103. - (1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, daca titularul permisului de conducere a savârsit contraventii care cumuleaza 15 puncte de penalizare;)
Domnu militian mi-a comunicat ca il ridicat p 3 luni
Acum de sanctionat tot ma sanctioneaza da cum naiba ca nus.
poate ma lamureste cineva