Bună ziua!
Din nou, din păcate, în luna femeilor sunt nevoit să raportez un comportament total nepotrivit al unei șoferițe în Reșița. Aceasta a intrat pur și simplu în fața mașinii mele, în momentul în care am intenționat să parchez mașina personală în parcarea din fața instituțiilor Casa Județeană de Pensii Caraș-Severin și Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Caraș-Severin. PUR ȘI SIMPLU nu a înțeles că aveam intenția să folosesc acel loc de parcare și NU AȘ FI OBIECTAT dacă mi-ar fi explicat că are o problemă care nu necesită timp la una din instituțiile menționate. Mașina este înmatriculată cu nr. CS-10_EXN și este marca Opel Insignia, de culoare închisă (negru metalizat). La toate explicațiile mele, doamna a spus că nu-i pasă și că nu are de gând să plece. Subliniez că nu aș fi fost atât de supărat și revoltat dacă ar fi vorbit respectuos, așa cum mă străduiesc să mă adresez eu tuturor celorlalți. La scurt timp, am văzut într-adevăr că au mers la mașină cei pe care-i aștepta, un bărbat și o femeie. La explicațiile mele, TOȚI cei trei mi s-au adresat pe un ton agresiv, aducându-mi jigniri iar când i-am prevenit că am fotografiat mașina pentru a raporta incidentul, au vorbit pe un ton și mai agresiv, bărbatul amenințându-mă că trebuie să am grijă dacă l-am fotografiat și pe el. Cu acest prilej transmit autorităților municipiului Reșița, care au în sarcină gestionarea și amenajarea parcărilor să considere o prioritate amenajarea unei parcări cu plată, dacă nu se găsește o modalitate de amenajare a parcării fără vreo taxă, atât pentru angajații celor două instituții cât mai ales pentru cei care vin aici cu probleme din tot județul, respectiv persoane cu handicap fizic (aici se fac plățile indemnizațiilor acordate acestora), pensionari sau părinți cu copii minori. Stimați administratori ai parcărilor din Reșița, vă rog să căutați soluții la parcarea care deservește două din instituțiile cele mai importante ale județului nostru: Casa Județeană de Pensii Caraș-Severin și Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Caraș-Severin.