Buna ziua,

Sunt inginer Leonas Florea si as dori sa va prezint o idee la care ma gandesc de ceva timp pentru reducerea accidentelor rutiere.
Ideea mea presupune instalarea pe toate autoturismele inmatriculate a unui dispozitiv de monitorizare prin GPS. Astfel depasirea limitei de viteza legala pe drumul respectiv se va inregistra in sistem si se va trimite amenda catre conducatorul auto prin posta similar cu sistemul de amendare in cazul lipsei rovinietei.
Pe piata exista numeroase firme care asigura instalarea acestor dispozitive GPS pentru flote auto. Costul instalarii precum si costul abonamentului anual pot fi suportate de conducatorul auto.
Dintre avantajele acestui sistem putem enumera:
- sanctionarea depasirii vitezei legale in localitate sau in afara localitatii
- localizarea in timp real a autoturismelor date in urmarire (precum si limitarea vitezei sau oprirea motorului)
- in cazul in care se deconecteaza aparatul GPS, evenimentul de deconectare este memorat si transmis direct permitand sanctionarea conducatorului
Cunoasteti statisticile privind accidentele rutiere datorate vitezei si cred ca implementarea acestui sistem la nivel national va responsabiliza conducatorii auto. Imi doresc sa circulam in siguranta pe drumurile Romaniei.

Daca ideea mea vi se pare aplicabila, am rugamintea sa nu mi fie facut public numele.


Cu stima,
Ing. Leonas Florea