Buna ziua,

in data de 18 Iunie 2017 am provocat un accident rutier cu victima.A fost un accident usor victima a necesitat 3-4 zile de ingrijiri.Mi s-a retinut permisul de conducere pe 90 zile si am primit o dovada cu drept de conducere pe 15 zile.In data de 19 Septembrie am primit solutia de la Parchet,cauza se claseaza(vatamare corporala din culpa) .Am inteles ca perioada de 90 zile suspendare incepe dupa expirarea dovezii de 15 zile,teoretic in data de 2.10.2017 ar expira cele 90 zile de suspendare.Intrebarea mea este acum dupa ce am primit solutia de la parchet cu ordonanta de clasare ma pot prezenta in data de 2.10.2017 sa ridic permisul sau trebuie sa astept cele 20 zile de la data comunicarii, perioada in care poate fi formulata plangere la aceasta solutie?Data comunicarii se considera data la care am ridicat eu plicul de la Posta sau data de pe plic?In solutia primita de la Parchet apare urmatorul punct:

''In temeiul art.275 alin 3 Cod de procedura penala,cheltuielile judiciare,in cuantum de 50 lei,raman in sarcina statului.''Asta inseamna ca nu trebuie sa platesc eu acesti 50 lei?Care este urmatoarea etapa trebuie sa mai primesc ceva acte de la Politia Rutiera pentru a putea ridica permisul?
Multumesc anticipat celor care vor avea rabdarea sa citeasca cele scrise de mine si sa ofere raspunsuri.