Buna ziua,

Am ales sa incep aceasta postare deoarece pur si simplu nu ma mai simt in siguranta pe autostrazile din Romania si pentru ca la ultimul drum pe Autostrada Soarelui am crezut ca imi va fi sfarsitul.
Sunt nascut in Constanta, insa locuiesc in Bucuresti si din diverse motive sunt nevoit des sa merg pe aceasta autostrada. Fara sa va plictisesc prea mult vreau sa trec direct la subiect: Autostrada este plina de soferi dementi obsedati de viteza. Nu inteleg ce se intampla, astazi pur si simplu era sa mor dupa ce un sofer, cred ca avea peste 250km/h, facea zig-zag printre masinile care circulau aproape bara la bara si pe prima si pe a doua banda. A trecut pe langa mine (eram pe prima banda) la o distanta de cativa cm.
Se circula absolut haotic si toata lumea in special cei de pe banda a doua sunt extrem de agresivi daca indraznesti sa circuli pe acea banda cu mai putin de 160 km/h. La plecare aceasi poveste, eram pe prima banda cu 120km/h si din spate pe a doua banda un sofer cu un bmw negru cu semnalizare spre stanga a trecut pe langa mine cu peste 250km/h, insa deoarece benzile erau ocupate mult mai in fata acesta a facut depasirea pe banda de rezerva.

Pe a doua banda se circula mereu agresiv, nu am vazut odata o masina sa mearga regulamentar. Nu inteleg de ce sunt obligat ca sofer daca limita este de 130km/h sa fac loc liber la orice dement care vrea sa mearga cu 200+km/h.
Flash-urile reprezinta limbajul oficial al autostrazii. Odata ce ai primit flash si ai indraznit sa te dai pe prima banda cu intarziere de cateva secunde (nu conteaza daca este ocupata si vei face accident), ti se va arata ori degetul mijlociu ori vei fi injurat.

Nu se poate face absolut nimic in legatura cu acest comportament al unor soferi? Un strain care intra pe drumurile din Romania probabil ca isi face cruce, insa noi suntem nevoiti sa suportam asemenea comportamente chiar daca ne poate costa si viata.


Va multumesc si astept un raspuns de la Dumneavoastra.