Buna ziua,

As dori sa aflu amanunte despre cum se poate obtine, in Romania, permisul de conducere pentru Cat.A pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate.
Mentionez ca sunt cetatean roman, locuiesc in Norvegia si posed numai "pasaport pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate", mai precis, nu posed Carte de identitate romaneasca. De asemenea, permisul meu de conducere actual este emis de autoritatile norvegiene, deoarece valabilitatea celui romanesc a expirat.

Din cate am inteles, Pasaportul pentru CRDS nu poate fi prezentat ca act de identificare la examenul auto, dar un act de identitate provizoriu poate fi acceptat.
In cazul in care voi fi acceptat la examenul auto cu un act de identitate provizoriu si voi promova examenul, cum poate fi adaugata Cat.A obtinuta in Romania pe permisul de conducere norvegian?
Este necesar sa imi preschimb permisul norvegian in unul romanesc? Trebuie sa fac asta inainte de intrarea in examen sau trebuie sa o fac dupa promovarea examenului?

Ca sa rezum, intrebarea mea este: cum poate fi adaugata o noua categorie obtinuta in Romania pe un permis de conducere strain?

Va multumesc!