Buna ziua,
Am aflat de pe ghiseul.ro ca am de plata o amenda rutiera din iulie 2015. Mentionez ca ceasta nu a aparut anul trecut la fiscal si nici in 2015. Procesul e din Tulcea probabil daca ma iau dupa seria "PTLX". Eram in delegatii cu jobul saptamanal prin Tulcea si asa am facut legatura. Problema e ca eu nu am fost oprita de nimeni, nu am primit prin posta si nici la job acel proces verbal.
O sa achit amenda normal, e greseala mea, dar consider ca e corect sa beneficiez de acel drept de a achita la jumatate valoarea amenzii in 48 de ore. Am inteles ca as putea sa cer celor de la impozite o copie/duplicat pentru acel proces verbal si din momentul in care acestia imi elibereaza, sa pot plati in 48 de ore la CEC amenda la jumatate. Este adevarat?
Exista alta metoda sa beneficiez de acele 48 de ore? Chiar nu cred ca e vina mea ca nu a ajuns procesul verbal la mine, mai ales ca nu stiu nimic concret despre existenta lui. Eu locuiesc in Bucuresti, ori s-a pierdut pe drum, ori cine stie ce s-a intamplat cu el. Oricum este ciudat ca 2 ani nu a aparut la fiscal si abia acum, surpriza.
Pentru mine conteaza mult sa platesc doar jumatate din amenda, fiind destul de mare pentru veniturile mele.
Multumesc mult!