Buna ziua

Ma gasesc in urmatoarea situatie.

Doresc sa inmatriculez o masina care a avut urmatorul parcurs:

Proprietarul din CIV cu domiciliul in judetul Arad a instrainat autovehiculul prin contract de vanzare cumparare catre o alta persoana din judetul Hunedoara. Aceasta alta persoana nu a inmatriculat autovehiculul pe numele sau dar l-a declarat la primaria municipiului Hunedoara pentru impozit. Din acel moment autovehiculul nu mai figura la primaria Arad pentru impozit dar pastreaza in continuare nr de inmatriculare eliberate de servicul de inmatriculari din Arad. Ulterior vinde masina prin contract de vanzare cumparare unei alte persoane, isi radiaza de la impozit autovehiculul care este in continuare inmatriculat la serviciul de inmatriculari din Arad pe numele primului proprietar. Actualul posesor la randul lui a inregistrat pentru impozit autovehiculul la primaria Hunedoara.

Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez daca doresc sa cumpar acest autovehicul si sa il inmatriculez pe numele meu.

De ce acte am nevoie?

CIV si talonul este pe numele proprietarului din Arad. Contractul de vanazre cumparare pe care il pot prezenta la serviciul de inmatriculari din Deva este cel dintre ultimii doi cumparatori din Hunedoara si cel dintre mine si ultimul posesor.

Va multumesc

Cu stima