Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Abuz sau nu, aceasta este intrebarea...

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    27.03.2017
    Vârstă
    42
    Postări
    1
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Abuz sau nu, aceasta este intrebarea...

    Buna ziua, am si eu o mare problema si mai multe semne de intrebare.
    In ziua de 23.03.2017 pe Sos. Bucuresti-Magurele am fos oprit de un echipaj de politie
    de la sectia 19 sector 5 Bucuresti. Prezentand astfel toate documentele solicitate atat ale
    masinii cat si ale mele iar in urma acestui control de rutina la verificarea permisului
    de conducere, a reiesit ca figureaza in baza de date ca suspendat din 2015 luna septembrie.
    Iar acestia mi-au facut dosar penal si mi-au retinut permisul pe perioada nedeterminata.
    Mentionez caci in 2015 in acea luna am avut supendat permisul de conducere pe o perioada
    de 90 de zile iar eu la data respectiva nu am avut documentele personale asupra mea ci doar
    ale masinii, bineinteles fapta a fost contraventionala si nu penala, mi-au dat o dovada fara
    drept de conducere pentru cele 90 de zile tot odata aducandu-mi la cunostiinta ca am 5 zile
    sau 15 nu mai imi amintesc exact sa predau permisul la Ipj Mihailesti eu nu am putut sa il
    predau deoarece intamplator la 48 de ore de la acea data aveam bilet la avion sa plec la munca
    in Spania iar eu fiind singurul sofer din familie, nu mai aveam drept de conducere,nici sa
    apelez la un vecin ceva nu am putut ca nu aveam la cine deoarece aveam 2 luni aproximativ
    de cand mi-am schimbat domiciliul si nu cunosteam mai pe nimeni la care sa pot apela.
    Astfel eu am parasit tara iar permisul a ramas acasa, nu am condus nimic nici in strainatate
    neavand permisul la mine. In Martie 2016 am revenit in tara si de atunci am condus linistit
    fara sa stiu ca trebuia sa ma duc la judet sa depun o declaratie notariala pe propria
    raspundere in baza careia sa imi fie ridicata acea interdictie sau suspendare.
    Acest lucru l-am facut abia dupa cele intamplate iar Domnul Comandant al Brigazii Rutiere
    Giurgiu l-a umflat rasul cand a auzit ce fac cei din Bucuresti spunand ca masura este
    una abuziva si ca doar trebuiau sa ma indrume ce sa fac sa ridic acea interdictie de care
    eu habar nu aveam, fara sa imi faca dosar penal si sa mai retina si permisul pe o perioada
    nedeterminata.
    Intrebarea 1. Este sau nu abuziva masura ce s-a luat impotriva mea?
    Intrebarea 2. Ce fac mai departe?
    Intrebarea 3. Sint in scoala de soferi pt cat C-CE ma pot programa la examene?
    Intrebarea 4. Cat timp poate dura in astfel de situatii pina la solutionarea cazului?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1.Nu este abuziva masura luata față de dvs (trebuia sa va prezentati la serviciul rutier care va are in evidenta pt a lamuri problema cu mentiunea din baza de date cu privire la suspendarea dreptului de a conduce).Nu cred ca politistul v-a dat dovada inlocuitoare daca&nbsp; nu ati avut actele asupra dvs!Pt ce v-a dat dovada? Se dă doar când reții un act, ridici un obiect...nu se împart dovezi doar asa.Probabil ati primit o înştiințare ca sunteți obligat sa predați permisul în termen de 5 zile.<br>
    În ceea ce priveşte părerea şefului Serviciului Rutier Giurgiu, nu pot să spun decât că nu cred ca a spus aşa ceva...deoarece dânsul ştie prea bine ca polițistul din strada se ia dupa baza de date şi nu după poveşti, iar în momentul în care constată o faptă penala se face dosar penal nu se dau îndrumări.<br>
    2.Mai departe vă angajați un avocat să vă apere interesele.<br>
    3.Da puteți.<br>
    4.Soluționarea cauzelor penale depinde de complexitatea ei,de volumul de munca al politistului care le instrumenteaza, procedurile care trebuiesc urmate, etc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat
    Puncte: 987, Nivel: 17
    Progres nivel: 87%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    21.12.2015
    Vârstă
    47
    Postări
    10
    Puncte
    987
    Nivel
    17
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 2/0
    Putere Rep
    0
    cu permis suspendat si dosar in cercetare, esti de parere ca se poate inscrie la examen pt categoria C-CE?
    ori s-a schimbat legea atit de mult fata de anii 1995-2000 ori ai raspuns gresit, eu stiu ca nici in sala la examenul scris nu te primeste daca ai permisul suspendat sau esti in cercetare

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    OMAI 268/2010

    Art. 6.
    (1) La data programării, respectiv la data susținerii probelor de examen, candidații trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condițiile de vârstă, să fie apți din punct de vedere medical, să facă dovada pregătirii teoretice și practice prin cursuri organizate în condițiile legii și să nu se afle în una dintre situațiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanța de urgență.
    (art 24 alin 6 din OUG 195/ 2002
    nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savarsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1) . )

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Abuz in Craiova
    De politiarutiera2 în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 28.08.2022, 18:41
  2. Abuz
    De politiarutiera2 în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.07.2015, 02:15
  3. Abuz Servicu
    De MariusCristian în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.04.2015, 11:26
  4. Abuz de putere
    De Gyl47 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 12.04.2015, 16:02
  5. Abuz inmatriculari
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.03.2010, 19:52

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •