Buna ziua, am si eu o mare problema si mai multe semne de intrebare.
In ziua de 23.03.2017 pe Sos. Bucuresti-Magurele am fos oprit de un echipaj de politie
de la sectia 19 sector 5 Bucuresti. Prezentand astfel toate documentele solicitate atat ale
masinii cat si ale mele iar in urma acestui control de rutina la verificarea permisului
de conducere, a reiesit ca figureaza in baza de date ca suspendat din 2015 luna septembrie.
Iar acestia mi-au facut dosar penal si mi-au retinut permisul pe perioada nedeterminata.
Mentionez caci in 2015 in acea luna am avut supendat permisul de conducere pe o perioada
de 90 de zile iar eu la data respectiva nu am avut documentele personale asupra mea ci doar
ale masinii, bineinteles fapta a fost contraventionala si nu penala, mi-au dat o dovada fara
drept de conducere pentru cele 90 de zile tot odata aducandu-mi la cunostiinta ca am 5 zile
sau 15 nu mai imi amintesc exact sa predau permisul la Ipj Mihailesti eu nu am putut sa il
predau deoarece intamplator la 48 de ore de la acea data aveam bilet la avion sa plec la munca
in Spania iar eu fiind singurul sofer din familie, nu mai aveam drept de conducere,nici sa
apelez la un vecin ceva nu am putut ca nu aveam la cine deoarece aveam 2 luni aproximativ
de cand mi-am schimbat domiciliul si nu cunosteam mai pe nimeni la care sa pot apela.
Astfel eu am parasit tara iar permisul a ramas acasa, nu am condus nimic nici in strainatate
neavand permisul la mine. In Martie 2016 am revenit in tara si de atunci am condus linistit
fara sa stiu ca trebuia sa ma duc la judet sa depun o declaratie notariala pe propria
raspundere in baza careia sa imi fie ridicata acea interdictie sau suspendare.
Acest lucru l-am facut abia dupa cele intamplate iar Domnul Comandant al Brigazii Rutiere
Giurgiu l-a umflat rasul cand a auzit ce fac cei din Bucuresti spunand ca masura este
una abuziva si ca doar trebuiau sa ma indrume ce sa fac sa ridic acea interdictie de care
eu habar nu aveam, fara sa imi faca dosar penal si sa mai retina si permisul pe o perioada
nedeterminata.
Intrebarea 1. Este sau nu abuziva masura ce s-a luat impotriva mea?
Intrebarea 2. Ce fac mai departe?
Intrebarea 3. Sint in scoala de soferi pt cat C-CE ma pot programa la examene?
Intrebarea 4. Cat timp poate dura in astfel de situatii pina la solutionarea cazului?