Buna seara, va adresez o intrebare legata de redobandirea unui permis, la care nu am primit inca un raspuns clar, poate si din cauza faptului ca e o situatie mai complicata. Incerc sa o rezum aici.

Acum cateva luni mi-a fost retinut permisul pentru consum de alcool. Nu am baut mult, insa suficient pentru ca agentii rutieri sa fie nevoiti sa mi-l retina. Veneam de la doua strazi distanta, de la un prieten, impreuna cu sotia, copilul si cainele, iar controlul era exact in fata blocului.
(As vrea sa fac o paranteza, eu sunt in general un sofer prudent si moderat, in mai bine de 15 ani de condus nu am avut decat doua contraventii pentru depasirea vitezei in localitati (5 si 7 km mai exact) si un singur accident usor (o bara zgaraiata) rezovalt amiabil.)

Cu ocazia asta insa, am descoperit cu stupoare si ca permisul era expirat de cateva zile, caci altfel probabil as mai fi condus linistit crezand ca imi expira pe undeva prin 2019 (odata cu buletinul). Si atunci aici incep intrebarile si dilemele, la care nu am primit inca raspuns,

Carnetul de conducere initial mi-a fost eliberat de autoritatile din Caras Severin. Pentru ca am locuit o perioada de timp in Spania, permisul mi-a fost preschimbat intr-unul spaniol. Conform legislatiei, fiind un carnet strain, el a fost trimis direct acolo, si oricum nu mai conteaza pentru ca legislatia spaniola prevede ca la expirarea unui carnet se da din nou examen. In acelasi timp insa atat domnii agenti rutieri din Mures (unde mi-au retinut carnetul si unde m-am stabilit de mai multi ani) cat si autoritatile emitente din Caras mi-a confirmat ca inca detin drept de conducere pe teritoriul Romaniei.


Ce ma sfatuiti sa fac mai departe si ce pasi ar trebui sa urmez ca sa pot obtine un carnet de conducere?

Va mutumesc anticipat si cele bune