Cum spune si titlul am primit o scrisoare "recomandata" (a venit prin Sameday Courier), pe numele meu si cu CNP-ul meu, prin care mi se cere sa ma prezint la Politia rutiera cu masina personala, se mentioneaza si nr. masinii, intrucat masina ar fi fost implicata intr-un accident rutier (despre care nu stiu nimic) si sa se efectueze constatarea.

Habar n-am despre ce accident se mentioneaza, dar mai mult ca sigur dormeam in ziua si ora mentionate in somatie (e mentionata o ora din mijlocul noptii).

Banuiesc ca o sa ma prezint cu masina si se va vedea ca nu are nimic, si se va concluziona ca n-am nici o legatura cu accidentul.

Dar, totusi, cum se poate ca oricine sa reclame un nume si sa ma trezesc ca sunt pus pe drumuri, asa din senin.

Intrebarile mele ar fi:
1). Scrisoarea e reala? Politia rutiera chiar trimite somatii cu sameday pentru a te prezenta la sediul lor?
2) Daca e reala scrisoarea, chiar trebuie sa ma prezint la politie?
3) Daca situatia este de genul "asa se procedeaza", iar eu ma conformez si ma prezint la Politie cu masina, care este procedura si la ce sa ma astept?
4) Daca tot sunt pus pe drumuri degeaba, am dreptul sa aflu de la Politie cine a declarat ca a avut accident cu mine si sa depun o plangere pentru declaratie/marturie mincinoasa? (Macar sa-l pun si eu pe drumuri pe cel care mi-a facut "gluma")