Buna ziua,

V-as ruga sa ma informati cum trebuie sa procedez în urmatoarea situatie:
Eu sunt cetatean român si canadian, dar am si o rezidenta în Spania.
Sunt pensionar si îmi place sa calatoresc f. mult. Mi-am adus cu mine masina mea din Canada si-n timpul anului eu fac mai multe intrari si iesiri în România si UE, dar ma si reîntorc cu ea în Canada si ca atare o tin imatriculata cu numere canadiene.
Ca atare, când revin si calatoresc cu ea prin România (Europa), nu pot s-o imatriculez în circulatie într-o ''tara anume'' pt ca nu stau permanent în ea.
Am avut asigurari temporare si-n Spania, si-n România (cea din Canada nu este valabila în Europa).
In acest moment am o asigurare temporara (în vederea imatricularii) în România si va întreb cât timp pot sa circul cu ea, tinând cont ca voi face mai multe calatorii prin Europa, dar voi mai reveni în România. Polita de asigurare mi-a fost eliberata pe 1 an de zile. Exista o lege care precizeaza exact aceste tipuri de asigurare din moment ce ele se elibereaza în acest mod?
Cum se calculeaza perioada de 3 luni cu care se poate circula cu numerele straine: 3 luni de la fiecare intrare si iesire în România sau 3 luni cumulate ''total'' într-un an?

Va multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde si clarifica aceste întrebari.

Cu stima,
Ionel Sporea