Buna, ma numesc Matei Mircea si am o nelamurire cu un accident in care a fost implicat un prieten de al meu si o caprioara.....Totul sa intamplat intr-o seara cand prietenul meu mergea cu masina in localitate cu 40 de km/h..asa a declarat el la politie,in timp ce se deplasa pe carosabil din partea stanga a sarit o caprioara si a intra violent in partea stanga a masini si lovind aripa usa de fata si rupand oglinda.El nu a stiut cum se procedeaza in Romania si a sunat la 112 cei de acolo ai spus ca sa sune la politia din acea localitate in fine asta nu e problema.El a mers la postul de politie din localitatea respectiva si a anunta ce sa intamplat ....Acel domn Politist a luat declaratia lui si a celor din masina si lui prietenul meu ia dat acea hartie de Autorizatie de reparatie nimic altceva asa spune legislatia .
Toate bune si frumoase pana cand a ajuns la asigurarea din Germania sa poate sa repare masina.....acolo Firma de asigurari a spus ca le trebuie pe langa dovada de reparatie si o declaratia a pagubitului in care se descrie accidentul ...adica acea hartie de la politie copye.
Sa luat legatura cu postul de politie de unde sa intamplat acel accident si domnul politist a spus ca nu poate sa ai dea lui acea declaratie decat la Firma de Asigurari...dar bine inteles ca pe ei nu ai intereseaza asta ptr ca sa nu plateasca masina lovita.Atunci politistul la mai indrumat sa vina inapoi in Romania si sa faca o declaratie ca precum lui ai trebuie acea declaratie in care se spune cum sa petrecut accidentul bine inteles nu in original.... ptr a putea sa repare masina.
Intrebarea este ,daca intradevar politistul poate sa ai dea lui personal acea declaratie unde se precizeaza cum sa intamplat accidentul lui copye ?.....sau se procedeaza altfel si daca da cum?
Va multumesc si astept un raspuns.