Cu aprox 1 luna in urma, circuland pe un drum judetean pietruit, am luat o groapa si m-am rasturnat.
Mentionez ca nu existau alte masini pe drum sau martori la accident
In urma accidentului a rezultat vatamarea corporala a pasagerului ce a necesitat ingrijiri medicale de 1 zi.

Am fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero. Mi-au fost recoltate si probe biologice, rezultatul nefiind disponibil inca.

Nu a fost intocmit un PV de contraventie de catre politie, dar mi-a fost retinut permisul de conducere si mi s-a eliberat o dovada de conducere cu valabilitate 15 zile, la acest moment expirata.

Intrebari :
1. de ce mi s-a retinut permisul ? Din intelegerea mea a codului rutier nu pic sub incidenta niciunui articol ce prevede aceasta masura.
2. avand in vedere ca procedura de prelungire a dovezii de circulatie implica si prezenta personala la judecatoria din judetul unde s-a produs fapta (foarte indepartat de domiciliul meu), si luand in calcul ca dovada de circulatie este expirata, se ridica urmatoarea intrebare : la ce risc ma expun daca circul in situatia curenta ? Dupa intelegerea mea, dreptul de a conduce nu mi-a fost suspendat, sau cel putin nu am fost informat in acest sens, si nici nu vad motivul legal pentru o astfel de masura.
3. pentru a clarifica : care este statutul meu la acest moment ? Cu toate ca permisul a fost retinut, am dreptul de a conduce suspendat sau nu ?

Va multumesc pentru clarificari