Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Dovada fizica a asigurarii RCA

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 90, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    07.07.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Postări
    4
    Puncte
    90
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Dovada fizica a asigurarii RCA

    Buna seara,

    am fost oprit de un agent de politie care mi-a cerut asigurarea auto RCA, ea a fost platita, doar ca nu aveam hartia la mine.
    Eu nu am gasit nicaieri in legislatie ca trebuie sa o am sub forma de hartie, ci doar ca trebuie facuta dovada platii asigurarii sau a valabilitatii acesteia.
    Am gasit in forum un raspuns la o intrebare similara spunandu-i soferului sa o aiba printata "color" dar sa faca repede rost de original.
    Pe site-ul http://asfromania.ro/index.php/consu...are-polite-rca se poate verifica valabilitatea RCA, nu ar trebui sa fie suficient?
    Daca gresesc va rog sa imi indicati articolul din lege care specifica clar ca imi trebuie dovada pe hartie.

    Multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    HG 1391/2006

    Art. 147. Conducătorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
    1. Să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul deînmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelaltedocumente prevăzute de legislaţia în vigoare

    Unul din celelalte documente prevazute de legislatie este RCA-ul:

    OUG 195/2002

    Articolul 76
    (1) Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.


    Politia Romana nu are o baza de date in care sa verifice RCA-ul iar acel site este unul informativ si nu este oficial ca sa poata fi folosit legal de catre politie pentru astfel de verificari!Chiar daca nu scrie negru pe alb RCA in art 147 alin 1 va asigur conform acestuia ca este obligatorie sa aveti polița la dvs in original!Puteti sa faceti contestatie in caz de astfel de sanctiune insa nu veti avea castig de cauza, si in alta ordine de idei va spun ca in caz de accident si nu se poate rezolva amiabil, in momentul in care politistul completeaza procesul verbal de amenda, in partea de jos al acestuia exista rubrica unde trebuie sa mentioneze seria si nr politiei de asigurare si termenul de valabilitate!Sau daca nu o aveti la dvs de unde scoateti aceste informatii?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 90, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    07.07.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Postări
    4
    Puncte
    90
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru raspuns.
    Asta e ce am gasit si eu, iti cere ca autovehicolul sa fie asigurat.
    Sa existe sub forma fizica in original cade in rubrica de lucruri care sunt cerute pentru ca "asa trebuie" si cum spuneati si dvs orice contestatie ar fi pierduta, dar nu pe o baza legala, ci pentru ca "asa se cere".
    As putea la fel de bine sa am asigurarea scanata, copie sau scanata si pastrata pe telefonul mobil - consider ca imi trebuie doua lucruri :
    1. ca autovehicolul sa fie asigurat - bifat
    2. sa am de unde sa scriu seria si nr politei de asigurare - bifat.

    Similar cred ca se cere si cu rovinieta sau poate se cerea intr-o vreme - sa pastrezi dovada fizica a platii acesteia, desi ar trebui sa fie suficient sa o platesti si automat sa existi intr-o baza de date.

    Eu n-am primit amenda, dar teoretic as fi putut primi - si din ce am inteles e si destul de mare si e insotita si de luarea numerelor de la masina + talon, daca nu ma insel (parca asa am retinut ca mi-a spus domnul politist).
    Nu mi se pare o pedeapsa corecta si defapt nici nu consider ca ar trebui sa fie pedepsita decat lipsa asigurarii, dar daca ea e platita si pot afla seria si nr ei.. mi se pare doar birocratie si hartogaraie suplimentara specific romaneasca, si pretext de amenda.

    Mi-ar placea enorm sa existe un sistem unificat sau un singur card unde sa fie stocate toate informatiile : CI, permis, card sanatate, asigurare etc.. si sa fie verificabile informatiile astea online oricand de agentii de politie...

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Autoutilitara 6.5 t persoana fizica
    De politiarutiera2 în forumul ALTE TEME DESPRE POLITIA RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.01.2019, 23:56
  2. Amenda pt lipsa actului originalului asigurarii
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.04.2014, 12:04
  3. dovada amenzii
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.11.2013, 09:46
  4. lipsa dovada
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.03.2013, 13:57
  5. radiere de pe fundatie - inmatriculare pe persoana fizica
    De ovidiucotet în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.04.2010, 22:51

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •