Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: talon si numere de inmatriculare retinute in ungaria

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 45,0%

    Data înscrierii
    27.06.2016
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    35
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Question talon si numere de inmatriculare retinute in ungaria

    Buna,

    Sa va povestesc ce am patit. Am fost in Ungaria intr-un weekend getaway la Hajdu. Cand m-am intors, pe drum spre Romania, am fost oprit de un echipaj de politie, si mi-a fost retinut talonul si numerele de inmatriculare pentru ca aveam itp-ul expirat de cateva zile.

    E greseala mea ca nu am verificat si mi-o asum. Mentionez ca e prima mea masina si nu m-am lovit de astfel de probleme pana acum. Eu mi-am cumparat masina in octombrie, am fost la RAR si am facut testul acela obligatoriu care trebuie facut cand treci masina de la un proprietar la altul, si m-am gandit ca acela este itp-ul facut pe 2 ani. Entuziasmat fiind, nu am mai verificat, pentru ca in mintea mea itp-ul imi era valid pana in octombire 2016. In realitate, in schimb, itp-ul mi-a expirat in iunie deoarece s-a facut doar o prelungire a itp-ul vechiului proprietar, nu un itp nou.

    Am fost la politie sa cer informatii, am sunat la ambasada si inca nu sunt lamurit. Am mai multe intrebari legate de situatia in care ma aflu la care nu am primit inca raspunsuri concrete.

    Am aflat ca NU pot sa merg in Ungaria in orasul unde am patit chestia cu itp-ul facut, sa platesc amenda direct acolo si sa imi ridic talonul si numerele personal, pentru ca recuperarea lor se poate face doar pe cale oficiala, prin ambasada, si ca o sa dureze minim 3 luni.

    Intrebarile mele sunt urmatoarele:

    1. Unde trebuie sa ma duc sa platesc amenda? Am intrebat la politia rutiera din cluj si mi-au zis sa ma duc la primarie sa intreb, fiindca ei nu stiu ce sa-mi zica.

    2. Exista un timp limita in care trebuie sa-mi fac itp-ul? Am citit pe net pe unele site-uri ca in romania ar exista o limita de 30 de zile sau ceva de genul asta si ca daca depasesc acel termen de 30 de zile va trebui sa ma rog de cei de la RAR sa imi faca inspectia si ca exista posibilitatea sa nu mi-o faca. Avand in vedere ca nu o sa-mi recuperez actele in urmatoarele 3 luni, probabil si mai mult de 3 luni, nu e tocmai o prioritate pentru mine, plus ca trebuie sa merg cu masina in service inainte sa merg la itp.

    3. Cand am sunat la ambasada am primit inca un raspuns care m-a dat un pic peste cap. Am intrebat ce pot sa fac ca sa accelerez un pic tot procesul si le-am comunicat intentia mea de a merge in Ungaria sa imi ridic actele personal. Raspunsul care l-am primit a fost urmatorul: "Nu poti sa faci nimic ca sa accelerezi procesul. Din momentul in care ai produs o ilegalitate, nimeni nu o sa te mai ajute cu nimic. Procesul o sa dureze minim 3 luni, asta daca nu ai ghinionul sa se piarda actele pe la posta, caz in care nu stiu ce sa-ti spun."
    Ok, inteleg ca nu le pasa, si avand in vedere ca nu le pasa, daca o sa-mi piarda actele pe la posta, atunci eu ce fac? Raman cu masina in parcare pentru totdeauna?


    O zi buna,
    Vlad

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Sanctiunea trebuia sa o platiti in Ungaria ca sa evitati problema birocratiei in Romania in sensul ca probabil nu o sa puteti achita sanctiunea asa usor in tara!Pentru acest lucru va sfatuiesc sa luati legatura cu cei de la trezorerie sau de la finante!Dvs puteti sa mergeti la RAR pentru a va face inspectia tehnica periodica avand asupra dvs actele de constatare emise de Politia Maghiara traduse la un traducator autorizat!Dupa ce se face inspectia tehnica periodica , va duceti la SR Cluj, biroul acte retinute in trafic cu acel cartonas de culoare galbena emis de RAR si cu sanctiunea platita iar de acolo o sa vi se spuna ce aveti de facut!
    Procedura de trimitere a documentelor dureaza intradevar aproximativ 3 luni de zile , dar poate dura si mai mult deoarece unele tari nu trimit documentele pana nu se face dovada achitarii sanctiunii!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 45,0%

    Data înscrierii
    27.06.2016
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    35
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    o alta varianta, care nu implica un drum pana in ungaria, nu este?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    V-am spus sa incercati la trezorerie sau finante daca la plata sanctiunii va referiti!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Lipsa placute inmatriculare cu numere de Germania la inmatriculare Romania
    De Antoniu_Surlea în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 05.09.2015, 18:27
  2. numere ungaria cu "P". siunt valabile in RO
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.02.2013, 11:52
  3. numere inmatriculare retinute de serviciul inmatriculari!
    De mvaly2000 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.11.2011, 19:30
  4. pierdut talon si numere
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.09.2011, 14:42
  5. Preschimbare numere inmatriculare
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.11.2010, 11:19

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •