Buna Dl. Ciprian,

Apreciez foarte mult raspunsul dvs. Mai am cateva mici nelamuriri in cazul in care mai aveti cateva minute la dispozitie.

1. Conform art 14 alin 1 din OG 2/2001 - Sa inteleg ca dupa ce trec cele 15 zile in care am drept de a conduce si pana in momentul in care primesc PV - nu voi avea drept de a conduce. Ce nu am inteles exact este daca suspendarea permisului incepe din momentul in care expira cele 15 zile sau din momentul incare primesc PV acasa.
3. Precum am mentionat, eram cu cineva in masina. In afara de acest martor nu vad cum as putea eu sa-mi dovedesc nevinovatia. Mi se pare total absurd ca un politist sa acuze pe cineva fara a avea probe. Adica de ce nu a oprit pe cineva de pe strada drept martor, sa fi avut aparat video in masina, etc - ceva concret care sa ateste cele spuse de dl. politist. Altfel ce il impiedica pe un domn politist sa il opreasca pe cineva complet la intamplare si sa-l acuze ca nu a acordat prioritate, ca a trecut pe rosu etc.
5. Avand in vedere ca nu am semant PV (v-as ruga sa-mi spuneti daca are vreo logica sa nu semnezi PV vreodata) - domnul politist nu a oprit niciun martor - sa inteleg ca aici nu e nicio problema? Adica efectiv a relatat dansul "motivele care au condus la incheierea PV" si e ok?

Era o singura banda pe sens in locatia respectiva, nu as insista sa pierd timp sa scriu pe forumuri daca nu mi s-ar parea toata povestea de toata jena.

Ce sanse reale credeti ca am sa primesc filmarea de la benzinarie? Se poate considera drept proba in instanta?

Multumesc inca o data!