Buna ziua,

Numele meu este Catalin Andrei si va contactez in legatura cu urmatoarea situatie.

In cartierul Aviatiei, unde locuiesc de altfel, a fost desfiintata o trecere de pietoni din cele doua, iar cea ramasa a fost "reamenajata". Spun intre

ghilimele deoarece nu exista logica in amenajarea acesteia.

Trecerea de pietoni se opreste intr-un scuar care are pavaj ( pe care se poate circula pentru a ajunge pe trotuarul de vis-a-vis dar la capatul caruia

parcheaza frecvent taximetristi - astfel esti obligat sa treci pe langa trecere.

Scuarul are o prelungire dar nici pe acolo nu se poate trece, deoarece la fel, in timpul zilei sunt masini parcate frecvent.

Situatie concreta: Astazi am traversat strada. La capatul celalat, evident un taximetrist. Nu am putut trece nici pe langa( pe unde este acea

prelungire) pentru ca era parcata o alta masina.

Am trecut pe langa paralel cu strada. Era sa ma loveasca o masina - intentionat ptr ca m- a si apostrofat.

I-am atras atentia taximetristului ca nu a parcat corect si ca din cauza lui nu am putut trece. Mi-a atras si el atentia zicandu-mi : ce ma nu poti sa

treci pe langa ca uite acolo e trecerea! -se referea la prelungirea de scuar.

Stimati domni, imi puteti spune in cazuri ca acestea, ce as putea face astfel incat asemenea huligani sa respecte legea si sa nu imi incalce dreptul de
a TRECE PE TRECEREA DE PIETONI, CUM ESTE LEGAL?

Se poate lua vreo masura de catre reprezentantii politiei rutiere impotriva acestui taximetrist si a altor soferi care ne incalca frecvent drepturile de pietoni?


Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Cu stima,

ing. Catalin Andrei