Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Examen restituire permis in 30 zile

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 45,0%

    Data înscrierii
    18.05.2016
    Locație
    Galati
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Examen restituire permis in 30 zile

    Buna ziua, Va prezint succint povestea.
    Mi-au fost intocmite 2 procese verbale, mi-a fost retinut permisul de conducere initial pentru 30 de zile , cu drept de circulatie 15 zile, iar dupa accea in aceeasi data mi s-a intocmit procesul verbal prin care mi-a fost anulata dovada cu drept de circulatie si mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 90 zile.
    Astfel in aceeasi zi am inceput perioada executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce timp de 90 zile.
    Mentionez ca am sustinut examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie si am fost declarat ADMIS (fiind si martor la corectarea examenului).
    Am introdus contestatie impotriva celor 2 procese verbale. In perioada urmatoare am solicitat certificat de grefa si cu acesta mi-a fost restituit permisul de conducere.( am 17 zile de la stat fara permis de la data retinerii pana la data procesului)
    Mi- a fost anulat primul procesul verbal si am ramas numai cu cel de al doilea cu 90 de zile. Am depus permisul si mi s-a zis ca nu mai este valabil nici examenul dat si nici zilele cat am stat fara permis si ca acum voi sta 120 de zile fara permis ca nu mai pot sustine inca o data examenul.
    Stie cineva daca au dreptate?
    P.S. Am sunat in alt judet si la ei se ia in considerare examenul.

    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Daca permisul v-a fost suspendat pe 90 zile acest interval de suspendare poate fi redus cu 30 de zile, daca:
    Art. 221. alin. (1) spune ca:
    Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:

    a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
    b) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;
    c) în ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
    d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

    Ceea ce inseamna ca:
    1. daca nu indepliniti una din conditiile de la b), c) si d), nu se reduce perioada de suspendare dar sunteti obligata sa sustineti testul 13/15 si sa il promovati altfel perioada se majoreaza cu inca 30 zile.Testul este obligatoriu sa fie promovat in perioada de suspendare - chiar daca perioada de suspendare se majoreaza cu 30 zile, tot sunteti obligata sa promovati testul deoarece se considera ca sunteti in perioada de suspendare "
    Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie (...)"

    2. daca indepliniti conditiile de la b), c) si d) si promovati si testul 13/15, perioada de suspendare se reduce la 30 zile cu conditia sa faceti o cerere in acest sens conform art.221 din regulament!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 45,0%

    Data înscrierii
    18.05.2016
    Locație
    Galati
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Examenul este sustinut si promovat inainte sa fac contestatie. Sunt indeplinite toate conditiile. Dar dupa ce am depus contestatie si am pierdut procesul cu 90 de zile, Politia Rutiera imi spune ca examenul nu mai este valabil....si nici zilele petrecute fara permis
    (17 zile) si ca mi-am pierdut dreptul sa mai dau inca o data 13 din 15.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 32, Nivel: 1
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    30.06.2016
    Locație
    iasi
    Vârstă
    60
    Postări
    1
    Puncte
    32
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    perioada maxima de testare ptr redobandire pc

    care este durata maxima in care se poate sustine testatrea "13 din 15 " !!??
    ,se mai poate sustine testarea si dupa 30 de zile de la expirarea dovezii de circulatie !?
    daca da,in baza carei legi,articol !?
    multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Oug 195/2002

    Articolul 106
    (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Restituire permis de conducere
    De ClaudiaRadau în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 13.11.2015, 10:00
  2. Restituire permis de conducere suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.04.2015, 18:51
  3. Restituire permis cetatean strain
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.03.2014, 13:02
  4. Restituire permis de conducere
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.05.2013, 22:18
  5. restituire permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.01.2013, 12:23

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •