Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Sesizare privind aplicare amenda circulatie

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Sesizare privind aplicare amenda circulatie

    Buna seara

    Subsemnatul Maranda Gheorghe din loc. Tulcea carte de identitate seria [...] ,in data de 28.04.2016 ora 19,29 am fost oprit de o echipa de la politia rutiera TULCEA pe DN 22 Constanta – Tulcea pe segmentul de drum Babadag- M. Kogalniceanu ,datorita faptului ca am depasit viteza de circulatie (am inregistrat o viteza de 141 km fata de 100 kmviteza reglementata). La solicitarea agentului de circulatie am prezentat toate actele solicitate ,mai putin polita de asigurare pe care o cautam in torpedul masini. Dupa aproximativ 1-2 minute am gasito ,dar agentul de circulatie plecase deja spre masina de politie pentru a intocmi procesul verbal de sanctionare. Am asteptat in masina sa vina pentru ai prezenta polita de asigurare, aspect ce nu sa intimplat. Dupa cateva minute a venit colegul dumnealui la masina ,care me-a prezentat aspectele consemnate in procesul verbal seria... nr.....(care a fost anulat ) in care sa consemnat ca am depasit viteza de circulatie (141 km fata de 100 regulamentara ) ,aspect pe care nu l-am contestat deoarecea era real.Surpriza a fost ca la una din rubrici afost mentionat ca nu am prezentat polita de asigurare, aspect care ma surprins,iar imediat dupa aceasta informare am prezentat polita de asigurare. In momentul prezentari politei de asigurare dul agent de circulatie Gemanaru Lucian sa aratat un pic iritat si a anulat procesul verbal barandul cu un X mare pe toata foaia ,precizindumi ca va intocmi un alt proces verbal,lucru pe care la si facut.
    In noul proces verbal intocmit cu seria PTLX nr.023302 a fost faptul ca amenda aplicata a este de 945lei fata de aproximativ 600 lei in procesul verbal anulat. Nu am reusit sa retin exact suma si nici numarul de puncte de penalizare aplicate in PV anulat.
    In mod normal amenda in lei in noul PV trebuia sa fie cel mult egala cu cea din procesul verbal anulat si nu mai mare,avind in vedere ca am prezentat polita de asigurare si ca discutia facuta atit la prezentarea actelor cat si cea la semnarea procesului verbal a fost cat se poate de corecta /eleganta ,fara intonatii ,sau alte discutii.
    Prin prezenta adresa doresc sa ma clarificati pentru a intelege de ce a aparut aceasta necocordanta intre cele 2 procese verbale , iar daca a fost o eroare de interpretare sau de consemnare ,sa faceti corectiile necesare.
    Am considerat ca este corect sa platesc imediat valoarea specificata in PV de 472,5 lei (aspect pe care l-am facut a doua zi la Serviciul Imozite si taxe – Municipiul Tulcea) , iar ulterior sa va scriu pentru clarificare/corectie.

    Maranda Gheorghe

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Maranda, probabil agentul de politie va stabilit in primul proces verbal suma de 630 ron deoarece va stabilit sanctiunea pentru fapta care prevede amenda mai mica respectiv cea pentru lipsa actului (respectiv ca nu ati putut prezenta rca-ul insemnand 6 pct amenda)si probabil avertisment pentru sanctiunea pentru viteza care prevede 9 pct amenda iar in acel moment un punct amenda insemna 105 ron astfel si amenda de 945 ron din al doilea proces verbal!Avand in vedere ca dvs ati gasit intre timp rca-ul ,agentul de politie a anulat procesul verbal in care ati fost sanctionat cu amenda pentru aceasta fapta si avertismnet pentru viteza, iar in cel de-al doilea intocmit a ramas sanctiunea doar pentru depasirea vitezei!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Amenda circulatie
    De ioanelu în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.03.2016, 23:36
  2. Amenda circulatie
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 17.04.2015, 22:41
  3. Sesizare privind acordarea de certificate de persoana cu handicap in fals (in Oradea)
    De politiarutiera2 în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.04.2015, 19:37
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23.12.2014, 21:53
  5. Amenda circulatie
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.05.2013, 22:49

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •