Buna seara,

In data de 11.08.2014 sotul meu a vandut masina urmand procedurile legale, respectiv radierea de la Serviciul Taxe si Impozite locale.
Am primit prin posta o comunicare prin care CNADNR ne cere sa achitam contravaloarea amenzii rezultata din faptul ca autovehicului a fost depistat circuland pe drumul public fara rovinieta in 29.08.2015.
Desi noi am urmat toate procedurile legale, obtinand actele necesare instrainarii autovehiculului( certificate fiscal, contract de vanzare-cumparare, radierea, AWB pentru expedierea prin posta a actelor catre noul proprietar) tot noi suntem cei care trebuie sa facem dovada scoaterii din posesie a autovehiculului. DE CE?
Intr-o tara civilizata si in secolul tehnologiei ,in care pretindem ca ne aflam ,firesc ar fi ca CNADNR ,Serviciul de Inmatriculari si Servicul de Taxe si Impozite sa aiba o baza de date comuna in care sa fie inscrise, si ulterior verificate , toate informatiile cu privire la autovehiculelele ( inscrieri, instrainari, radieri etc.).
Exista o adresa de e-mail unde pot trimite actele ce dovedesc cele sus mentionate, inclusiv copia dupa buletinul noului proprietar , pentru a putea evita deplasarea la Serviciile abilitate?


Astept cu real interes raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc si va doresc o seara frumoasa.