La intersectia strazilor calea Serban Voda cu Soseaua Oltenitei si Soseaua Viilor (sens dinspre Calea Serban Voda) in fiecare seara este un trafic infernal ( banuiesc ca va este cunoscuta situatia pentru ca in mod frecvent este un agent de politie acolo). Acest trafic este ingreunat de masinile care vin pe linia de tramvai. Saptamana trecuta, afara ploua, era foarte aglomerat. Stateam in masina la semafor, era rosu. Masinile care veneau pe linia de tramvai treceau cu nonsalanta pe culoarea rosie a semaforului si se bagau in fata masinilor care asteptau la semafor (la o singura culoare rosie cel 8 masini au trecut pe rosu). Asa ceva mi se pare inacceptabil. Cum sa le explic eu celor doi copiii cu care eram in masina si asteptau sa ajungem acasa de ce nu era niciun agent de circulatie care sa opreasca aceste masini si sa le aplice sanctiunile prevazute de lege?
Daca nu se iau masuri in acest sens nu se va schimba nimic. Stiu ca traficul este ingreunat din cauza lucrarilor la pasajul subteran de la Piata Sudului, stiu ca domnii politisti stau in fiecare dimineata in cele doua intersectii si fluidizeaza traficul.***
Va multumesc,
Daniela Ionescu