Buna seara, as dori sa aflu care este procedura de dobandire a actelor pentru un vehicul inmatriculat in Romania care a fost confiscat in UE in urma infractiunilor savarsite de fostul proprietar pe teritoriul acestui stat. L-am cumparat legal la licitatie guvernamentala si desi vine cu numerele originale nu am primit niciun alt act (posibil ca actele sa fi fost confiscate si trimise de politia de aici catre politia din Romania dar nu pot confirma). Am verificat numarul de inmatriculare al vehiculului la numere disponibile de inmatriculare si arata ca este indisponibil ceea ce ma face sa cred ca inca nu a fost radiat sau poate un alt vehicul i-a luat deja locul. Nu detin niciun alt act inafara de factura originala in numele meu (care mentioneaza numarul de inmatriculare, marca si seria sasiului, platita in totalitate si care poate fi coroborata cu extrasul de cont in numele meu din care s-a facut plata) iar vehiculul se afla inca in strainatate datorita costurilor ridicate de transport. Inmatricularea in statul UE care l-a vandut este posibila dar nu este o cale eficienta deoarece vehiculul trebuie modificat (volanul e pe invers, farurile, vitezometrul, verificarile tehnice, documente producator foarte scumpe etc). Vehiculul a fost achizitionat pentru exploatare in Romania unde v-a trebui adus/repus in circulatie dar intr-o maniera eficienta si rezonabila dpdv financiar. Momentan vehiculul are ITP valid pe site-ul RAR si sper sa pot rezolva problema actelor ca sa-l pot aduce pe roti. Am primit chiar si sugestia ca ar fi mai bine sa uit de factura ce o detin si care atesta dreptul meu de proprietate si ca ar trebui in schimb sa-l caut pe fostul proprietar (nu stiu cine e nici nu am cum sa aflu - judet diferit de al meu ) pentru a-l convinge cumva sa cedeze actele, aceasta fiind cea mai rapida si eficienta solutie. Imi vine greu sa cred insa ca nu se poate gasi o cale directa, accesibila si justa prin care sa pot obtine acelasi rezultat. Multumesc anticipat si astept cu nerabdare orice indrumare, sfat, opinie sau sugestie.