Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Traversarea Regulamentara si zona de efect a trecerii de pietoni

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 94,0%

    Data înscrierii
    01.03.2016
    Locație
    Cel mai frumos oras din Romania
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Traversarea Regulamentara si zona de efect a trecerii de pietoni

    Salut! Sunt aici pentru ca in urma la o discutie cu alti soferi, unii profesionisti, am ajuns la concluzia ca e o confuzie generalizata in privinta trecerii regulamentare a pietonilor si a locurilor permise pentru aceasta. 5 insi - 5 pareri diferite.

    Aspectele contencioase:
    1) e permisa in continuare traversarea pietonilor pe la coltul intersectiei, perpendicular cu axul drumului, chiar daca nu exista marcaje sau semnalizare - altii zic ca nu, ca s-a abrogat, si doar pe la treceri (a propos daca asa e, cand s-a abrogat??)
    2) ZEBRA - marcajul si semnalizarea de trecere de pietoni - au efect pe o distanta de 10 (zece) metri inainte si 10 (zece) metri DUPA trecerea de pietoni, adica se considera o zona de traversare mai LATA decat marcajul fizic in dungi - altii zic ca nu dom'le, cat e marcajul atat e trecerea, ca altfel marcau mai mult! (eu am observat ca fluctueaza dimensiunea marcajului de trecere ca latime, si asta ar fi logic dar nu prea, ca ar trebui atunci sa existe un standard regulamentar care nu tine cont de cat de mare le-a fost lenea celor care au facut marcajele...)

    3) Alte locuri de traversare regulamentara (deci, dupa codul rutier, norme juridice lalala) decat colturile de intersectii sau trecerile de pietoni nu exista?

    4) E un loc singular, unitar, unde sunt descrise lucrurile acestea sau sunt imprastiate in tot codul rutier si-n alte legi? Ne-am uitat prin cod dar nu ne-am lamurit.

    Multumesc anticipat! O zi placuta!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Oug 195/2002

    Articolul 72
    (1) Pietonii sunt obligati sa se deplaseze numai pe trotuar, iar in lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stanga a drumului, in directia lor de mers. Cand si acostamentul lipseste, pietonii sunt obligati sa circule cat mai aproape de marginea din partea stanga a partii carosabile, in directia lor de mers.
    (2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci cand sunt angajati in traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
    (3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

    Nu exista nici o reglematare unde sa fie mentionat ca zona de 10 metri de langa trecerile de pietoni are acelasi efect ca si trecerea pentru pietoni!
    Totusi conducatorul auto are obligatia sa sporeasca atentia si sa reduca viteza cand se apropie de o trecere de pietoni :

    Regulamentul de aplicare a Oug 195/2002


    Art. 123

    Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
    a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
    b) in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
    d) la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
    e) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
    f) cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
    g) pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
    h) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 0700 - 2200 precum si a indicatorului "Accident";
    i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
    j) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
    k) cand vizibilitatea este sub 100 de m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente.

    Alte locuri de traversare regulamentara si in siguranta sunt pasarelele pietonale sau pasajele pietonale subterane, bineinteles daca exista!

    2 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 37, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 94,0%

    Data înscrierii
    01.03.2016
    Locație
    Cel mai frumos oras din Romania
    Postări
    2
    Puncte
    37
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Deci 1, 3 si 4 sunt clare si rezolvate. Merci!

    Bun, cam asa ma gandeam si ne gandeam, per total. Mi se pare vaga treaba cu trecerea de pietoni si zona de actiune a indicatorului. E normal sa incetinesti, etc. Dar parca tineam minte si cu zona de aplicabilitate a indicatorului de trecere de pietoni sau a zebrei (vag), si ca aceasta e de 10 m in sus si-n jos, ca nu e intotdeauna posibil sa mergi exact pe marcaj ca pieton. Deci sa fie clar - pur si simplu te alegi cu dosar penal daca si numai daca lovesti pietonul exact PE trecere, 5 metri mai incolo e vina lui pentru traversat prin loc nepermis? Sunt multiple situatii ipotetice care se pot solda asa, mai ales in zone cu trafic unde pietonii nu pot trece exact pe marcaj si ocolesc masinile.

    Hm. Nu stiu de ce mi-a ramas in cap foarte clar ca actiunea indicatorului si marcajelor pentru pietoni e de 10m... ciudat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu exista asa ceva, doar sporirea atentiei si reducerea vitezei pentru evitarea oricarui eveniment rutier!

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 45, Nivel: 1
    Progres nivel: 90%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    06.08.2017
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    53
    Postări
    4
    Puncte
    45
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Traversarea regulamentara

    Mi s-a intamplat des in cartier urmatoare situatie. Merg paralel cu o sosea cu prioritate, ca pieton pe trotuar bineinteles, si ajung sa traversez o straduta fara prioritate, mergand tot inainte. Ma asigur in dreapta ca nu exista momentan vreun vehicol pe straduta respectiva si apoi ma angajez in traversare. Problema este ca din spatele meu, pe drumul prioritar, autovehicolul la care trasesem inainte cu coada ochiului si nu semnalizase vreo schimbare de directie, face brusc dreapta intersectandu-se cu drumul meu. Pana acum am avut reflexe rapide, dar poate ca intr-o zi... n-o sa mai fie asa. Intrebarea este: Cum ma pot asigura inainte de traversare intr-o astfel de situatie ?

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Art 72 OUG 195/2002

    3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 45, Nivel: 1
    Progres nivel: 90%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    06.08.2017
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    53
    Postări
    4
    Puncte
    45
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am inteles asta, dar in situatia mai sus mentionata nu exista trecere de pietoni, iar eu nu am de unde sa stiu intentia conducatorului auto din spatele meu de a-si continua mersul inainte pe drumul cu prioritate sau de a vira la dreapta. Sa astept sa treaca toti cei din spatele meu iese din calcul pentru ca soseaua este aglomerata. Deci, intr-o astfel de situatie cum ma pot asigura ? Asta inseamna ca in cazul unui potential accident, eu sunt de vina ?

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    In astfel de situatii sporiti atentia si da dvs sunteti vinovat pentru ca pietonul are prioritate pe marcajul pietonal.Asta daca nu cumva conducatorul auto nu a incalcat la randul sau niste reguli de circulatie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 45, Nivel: 1
    Progres nivel: 90%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    06.08.2017
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    53
    Postări
    4
    Puncte
    45
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Deci, din cate inteleg eu, ma pot folosi de legea asta ca sa-mi repar bara si farurile pe banii altuia. Daca merg pe o sosea si-l vad pe unul traversand, fac imediat dreapta pe straduta in cauza, dau peste el si e bun de plata. Totul, perfect legal.

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu ati citit textul integral probabil.Conducatorul auto nu trebuie sa incalce regulile de circulatie la randul sau.Se fac masuratori, se iau declaratii de martori, camere video...nu e chiar asa simplu "cu reparatul bărilor" la masini.Ironia isi are si ea rostul dar nu in acest context!
    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Trecere pietoni zona petricani
    De politiarutiera2 în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.02.2014, 00:21
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.06.2013, 17:50
  3. În zona Morarilor din Bucureşti...
    De merlin în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.05.2013, 20:57
  4. Schimbarea trecerii de pietoni din fata UMF
    De alinaana în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.07.2011, 19:22
  5. Accident in zona parcului
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.08.2010, 13:36

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •