Buna ziua,

am o nelamurire in ceea ce priveste tipul de permis pentru a conduce peridocuri cu diferite sarcini maxime autori

Conform

"Anexa 1 la OUG 195/2002 modificata prin Legea 203/2012:
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Art.24.1.
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.""

Intrebare 1 : textul e corect ? am vazut ca in alte extrase din lege apare la articolul f3 o sarcina de 3500 in loc de 4250 ; care e greutatea corecta conform legislatiei actuale

Intrebare 2: conform articolului f2 pot conduce cu categoria B un auto cu masa maxima autorizata este 2810 kg cu un peridoc de 750 kg ?

Intrebare 3: pot conduce conform art f3 cu categoria B cod 96 un auto cu masa maxima autorizata este 2810 kg cu un peridoc de 1240 kg cu sistem de franare ?


va adresez aceste intrebari pentru ca am pareri diferite de la fiecare persoana pe care am contactat-o pentru lamuriri

va multumesc anticipat