Buna ziua,

Desi am incercat sa semnalez problema si pe alte cai, cred ca mai sigur ar fi sa va scriu direct dvs, avand in vedere situatia de siguranta a circulatiei.

In "rondul cu fantani" de la intersectia strazilor Alexandru Obregia si Emil Racovita, sector 4, Bucuresti, se afla de foarte mult timp, un semafor ce ar trebui sa reglementeze circulatia in sensul gitaoriu.
Este un semafor pus extrem de prost intrucat este pe invers de culoare cu un alt semafor anterior, aflat la nici 15 m.

Astfel, cand semaforul initial este pe culoarea verde, pentru a permite iesirea din sensul giratoriu mai sus aratat, cel imediat urmator de care va mentionez , se posteaza pe culoarea rosie permitand astfel celor ce vin de pe Emil Racovita spre sensul giratoriu sa patrunda in intersectie.

Problema nu ar fi distanta mica dintre cele 2 semafoare ci faptul ca acest al doilea semafor in cauze, ESTE OBSTRUCTIONAT de un stalp de beton, ramas de cativa ani de pe urma modernizarii iluminatului stradal din zona si care practic BLOCHEAZA vizibilitatea la acest semafor. Ca atare cei care nu cunosc zona si sistemul de circulatie in sensul giratoriu, au tendinta ca la culoarea verde a semaforului postat anterior, sa isi continue drumul spre directia Piata Sudului pentru iesirea din sensul giratoriu desi acest al doilea semafor este pe ROSU.

Nu de putine ori am vazut situatii de iminenta tamponare intre cei care vin dinspre Emil Racovita spre sens giratoriu care primind culoarea verde intra regulamnetar in sens, insa cei aflati in sens, NU POT VEDEA semaforul aflat pe ROSU din cauza stalpului.

Mai mult, dupa cum se poate vedea si din pozele atasate, UNEORI acest semafor nici nu FUNCTIONEAZA, situatie in care este evident ca atat timp cat semaforul anterior este pe verde, moment in care si cei ce vin de pe Emil Racovita, situatia devine una de totala inadvertenta in semaforizarea si dirijarea intersectiei.

Am sa va atasez si poze sper edificatoare, rugandu-va totusi a va deplasa la fata locului pentru a vedea in concret situatia semaforului din intersectie si a dispune masuri pentru evitarea starii de pericol perpetuua din zona aceea.

Cu stima,

Andrei Koszti
Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160209_123757.jpg 
Afișări:	234 
Mărime:	4,44 MB 
ID:	708Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160209_123800.jpg 
Afișări:	211 
Mărime:	4,85 MB 
ID:	709Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160209_123807.jpg 
Afișări:	201 
Mărime:	6,67 MB 
ID:	710Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160209_123816.jpg 
Afișări:	193 
Mărime:	4,68 MB 
ID:	711