va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste problema mea.incerc sa relatez pe scurt cele intamplate: cumnatul meu a accidentat usor pe trecerea de pietoni o domnisoara,mai exact defapt : in fata lui a afost oprita o masina pentru cedare trecere pietoni, pietonii au trecut, masina din fata a plecat, el s-a pregatit sa plece si el , cand a ajuns pe jumatate trecerii de pietoni a venit din partea stanga o domnisora in fuga pe trecere lovindu-se de masina in partea laterala fata, in ziua respectiva s-a inteles amiabil cu domnisoara, respectiv mama domnisoarei pe o suma de bani(mai exact au pretins pentru geaca care si-a agatat-o de masina)mergand inclusiv la un control medical fara sa declare accidentul , spunand ca a cazut.a doua zi a urmat un mic santaj din partea familiei domnisoarei, fapt pentru care soferul s-a prezentat la politie relatand toate cele intamplate in ziua precedenta.au urmat toate procedurile politiei: declaratie, medicina legala, unde i s-au dat d-soarei 3 zile de ingrijiri medicale, fara spitalizare, reconstituirea faptei.politia l-a incadrat la fuga de la locul accidentului cu toate ca in declaratie s-a mentionat buna credinta a soferului de intelegere amiabila cu victima.dosarul a ajuns la un procuror.Prin intermediul unui avocat s-a cerut dovada pentru a putea circula,mentionez ca permis a fost predat la politie, cerere care a fost respinsa de catre procuror , invocandu-se fuga de locul accidentului, neanuntarea organelor de politie in ziua respectiva.
intrebarea mea este: avand in vedere urmatoarele:buna credinta a soferului , mergand el la politie si declarand cele intamplate, faptul ca a dat o suma de bani victimei, victima pana in prezent nu a depus plangere, locul lui de munca depinde de permis, nu se poate elibera dovada pana la solutionarea dosarului?