Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: circulatia masinilor pe linia de tramvai

  1. #1
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    circulatia masinilor pe linia de tramvai

    Buna seara,
    Am o intrebare care ma macina de multa vreme: politia rutiera nu vrea, nu poate sau nu are efective suficiente sa faca ordine in traficul din Bucuresti?
    Zilnic vad zeci, sute de soferi care procedeaza la fel si nu li se intampla nimic.
    Despre ce vorbesc? Despre circulatul masinilor pe linia de tramvai. Am 2 exemple clasice:
    1. Intersectia Barbu Vacarescu cu Titeica. Lumea sta frumos la coada (inclusiv cei care fac stanga) si pe langa noi (prostii) incep sa apara pe linia de tramvai alte zeci de masini. Care masini evident ca incurca traficul (culme e ca unii merg de acolo inainte pe Barbu Vacarescu, nu fac stanga pe Titeica) si asa destul de congestionat. Intrebarea mea e: au voie? Nu de alta, dar nu mi-ar fi greu sa fiu si eu mitocan si, in loc sa stau in rand cu ceilalti, sa scutcircuitez coada.
    2. Intersectia din Aviatiei a liniei de tramvai 5 cu Bulevardul Ficusului. E absolut aceeasi poveste. Ba mai rau, acolo cei care merg inainte o iau si prin stanga refugiului de pietoni din statia de tramvai.
    Intrebarea mea e simpla: e corect si legal? Daca spuneti ca da, atunci asa merg si eu de acum incolo! Daca spuneti ca nu, atunci FACETI ODATA CEVA!
    Cu stima!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Bogdan, am sa-ti raspund scurt si la subiect: Politia Romana nu are personal destul si dotare corespunzatoare ca sa aplice legea cum scrie ca la carte!Nu vreau sa intru in detalii deoarece am putea discuta o zi intreaga, insa din pacate aceste lucruri se ascund ori nu se doresc de catre cei care ne conduc, probabil pentru a nu avea o Politie puternica!

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    08.12.2015
    Vârstă
    43
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Prea putin personal pentru a imprastia amenzi?

    Buna ziua,

    Aceiasi nemultumire si la mine... Nesimtiti care trec cu indiferenta pe linia de tramvai, care blocheaza intersectiile, desi legea cred ca nu permite astfel de "derapaje". Oare este intr-adevar prea putin personal?
    oare chiar nu poate lua un agent sau 2, un carnetsi sa imrastie amenzi la toti cei care au masinile parcate acolo unde oprirea este interzisa? As vrea sa fac o astfel de reclamatie pentru Splaiul Independentei, vis-a-vis de caminele studentesti. Acolo este sens unic de cativa ani, insa acum este inutil; banda 2 este ocupata de masini parcate, in conditiile in care pe marginea trotuarului opus, langa blocuri, sunt locuri de parcare. Nici nu vrea sa ma gandesc al ce accidente se pot isca in eventualitatea unei mici neatentii. Cred eu ca este de ajuns ca un agent sa dea amenzi o data pe luna celor care parcheaza acolo si nu vom mai vedea o astfel de incalcare a legii. Nu cred ca ia mai mult de 3 ore pentru a scrie toate amenzile. Sa nu mai vorbim de banii adusi la buget. NEPASARE! Nu se platesc amenzile? Blocati rotile, ca de ridicat nu mai aveti voie... Ce ne facem cu ceilalti nesimtiti care blocheaza intersectii si depasesc pe linia de tramvai!? Pai avem camere. Am investit enorm in niste camere inutile. De ce nu sunt folosite pentru a identifica nesimtitii si pentru a-i "educa"? Din pacate trebuie sa remarc din nou: NEPASARE! Revin cu intrebarea mea, unde pot face reclamatie pentru nepasarea si indiferenta celor care nu dau amenzi in Regie? Mi-e greu sa cred ca se dau amenzi si studentii se incapataneaza sa pargheze acolo oricum. Roti blocate n-am vazut... Cine se ocupa de amenzile din zona? Este o circa de politie acolo. La ei trebuie sa fac sesizarea? Mie mi se pare si inconstienta din partea celor care nu-si fac treaba, cineva va face accident si vinovati vor fi de asemenea cei care n-au aplicat legea.

    Va multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Puteti sa faceti sesizare si la sectia de politie si la politia locala care a primit si ea competente in ceea ce priveste oprirea sau stationarea neregulamentara!

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Mașini circulând pe linia de tramvai
    De politiarutiera2 în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.09.2015, 21:16
  2. B49GZN si B666ASE circuland pe linia de tramvai in fata refugiului de pietoni
    De politiarutiera2 în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.07.2015, 14:04
  3. Masini pe linia de tramvai.
    De politiarutiera2 în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.07.2015, 18:48
  4. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.07.2015, 17:17
  5. inmatricularea masinilor institutiei
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.02.2013, 15:08

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •