Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Restituire permis de conducere

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 32,0%

    Data înscrierii
    10.11.2015
    Postări
    2
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Exclamation Restituire permis de conducere

    Buna ziua,

    Aseara, in data de 09.11.2015 mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile de catre un agent de la circulatie.

    Problema este in felul urmator: Permisul de conducere s-a emis de catre judetul Hunedoara, insa eu nu mai am resedinta in Hunedoara de aproximativ 2 ani. Imi asum vina ca nu am fost pana acum sa-mi schimb adresa in talon si de la permis, dar acum aparent acesta va trimis tot acolo. Am fost la sediul din Udristei si am depus o cerere dupa cum mi-a spus domnul de la Relatii cu Publicul, in care am cerut sa nu fie trimis la Hunedoara deoarece domiciliul meu este in Bucuresti si resedinta la fel (am atasat si o copie dupa buletin). Nu se poate face cumva sa il ridic tot din Bucuresti?

    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Permisul de conducere suspendat se poate ridica de la Serviciul Rutier unde a fost suspendat doar daca se depune o cerere in acest sens.
    Daca nu se depune cererea respectiva acesta se ridica de la Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie al judetului pe raza caruia aveti domiciliul, unde este trimis de catre unitatea de politie care vi l-a suspendat.

    2 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 32,0%

    Data înscrierii
    10.11.2015
    Postări
    2
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Va multumesc mult pentru raspuns.

    Eu am fost azi la Sediul Rutier de pe str. Udriste si am depus o cerere catre domnul comandat prin care ii solicit ridicarea permisului de conducere din Bucuresti si NU din Hunedoara, deoarece domiciliul meu este in Bucuresti, chiar daca permisul a fost emis de judetul Hunedoara. Ce inteleg din raspunsul dumneavoastra este ca daca am depus aceasta cerere ar trebui sa il pot ridica din Bucuresti, nu?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Asa este...o sa-l puteti ridica din Bucuresti in baza actului de identitate si a dovezii inlocuitoare!

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 23, Nivel: 1
    Progres nivel: 45%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    13.11.2015
    Vârstă
    38
    Postări
    1
    Puncte
    23
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    recuperare permis suspendat

    Bună ziua! În data de 03.11.2015 m-i s-a reținut permisul de conducere lângă orașul Gherla, pentru 30 zile.Eu am domiciliul in Deva.Problema este ca permisul meu este emis în Spania, iar după cele 15 zile cât timp am dovada, acesta fi trimis în Spania.Am inteles ca, pentru ca eu sa îl recuperez înainte de a îl trimite acolo trebuie sa mă duc sa îl ridic din Cluj (pentru ca nu il vor trimite la Deva, el fiind permis de Spania), pana cel târziu în data de 18.11.2015.De 3 zile încerc sa aflu de unde anume din Cluj trebuie sa îl ridic pentru ca eu am sunat la Ipj și la serviciul permise și nimeni nu poate sa îmi zică ce anume sa fac, mă redirecționează de la unii la alții! Va rog sa mă ajutați un răspuns de unde anume trebuie sa îl recuperez zice document trebuie sa prezint.Multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    Art. 212

    (1) Permisul de conducere eliberat de o autoritate straina, retinut ca urmare a incalcarii, de catre titular, a unei norme rutiere pentru care legea prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce si pentru care s-a eliberat dovada inlocuitoare cu drept de circulatie, impreuna cu o copie a procesului-verbal de constatare a contraventiei, se trimit politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, in termen de 15 zile de la aplicarea sanctiunii contraventionale complementare.
    (2) Cand dovada inlocuitoare este eliberata fara drept de circulatie, permisul de conducere si copia procesului-verbal de constatare a contraventiei se trimit unitatii de politie prevazuta la alin.(1) in cel mult o zi lucratoare de la data constatarii faptei.
    (3) Pana la implinirea termenului prevazut la alin.(1) titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, poate solicita ca, pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, documentul sa fie pastrat la serviciul politiei rutiere pe raza caruia a fost savarsita fapta pentru a-i fi restituit. Despre aceasta posibilitate titularul permisului de conducere va fi informat odata cu comunicarea suspendarii exercitarii dreptului de a conduce.

    Nu mai sunati nicaieri!Va duceti pe strada Albac din Mun Cluj-Napoca, deoarece aici se afla Serviciul Rutier Cluj,iar la biroul acte retinute in trafic o sa va gasiti permisul de conducere (conform art 190 alin 2 din acelasi regulament)!Aici o sa faceti acea cerere ca permisul dvs sa nu fie trimis in Spania!
    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Restituire permis de conducere suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.04.2015, 19:51
  2. Restituire permis cetatean strain
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.03.2014, 14:02
  3. Restituire permis de conducere
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.05.2013, 23:18
  4. restituire permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.01.2013, 13:23
  5. probleme restituire permis dupa contestatie prin posta
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.04.2010, 13:08

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •